Pokud by se snad někdo domníval, že dnes utají nějakou finanční transakci, byl by na omylu. V České republice se poměrně drsně prosazuje nová regulace a banky ji nekompromisně vymáhají. Vycházejí z toho, že o svých klientech musí vědět všechno, a proto jim neváhají finance ve velkém kontrolovat.
Lidé musí vše prokázat
Někdy je to poměrně úsměvné, ale přesto nepříjemné. Jednoduše prokážete, proč vám na účet chodí třeba výplata, přesto ale znejistíte, když se vás na to bankéř vážným hlasem ptá. Doslova červeným hadrem na banky jsou potom nejrůznější transakce do zahraničí. Pokud si třeba někde v nějaké zahraniční internetové aukci koupíte nějakou věc a prodejci za ni pošlete peníze bankovním převodem, neměli byste se divit tomu, že se vás banka bude doptávat na účel takové transakce, případně že bude požadovat nějakou dokumentaci.
To samé přitom platí ve chvíli, kdy nějakou takovou transakci obdržíte. V takovém případě se vám může i stát, že banka zahraniční platbu zadrží a uvolní ji až ve chvíli, kdy prokážete původ prostředků. Obvykle se to pochopitelně vyřeší, protože drtivá většina klientů nedělá nic nezákonného, ale je to skutečně nepříjemné.
Diskutuje se o tom už i na sociálních sítích a Češi si poměrně hlasitě na své banky stěžují. Podle všeho jsou v tom nejaktivnější ty velké a řada lidí hlásí, že právě kvůli takovým praktikám od nich odchází. Pakliže si ale založí účet v jiném českém bankovním ústavu, zřejmě si příliš nepomohou. Banky to totiž nedělají ani tak proto, že by je to bavilo, ale proto, že se to po nich vyžaduje.
Řešení moc není
Někteří klienti tvrdí, že bance do jejich financí nic není, a na výzvu by proto nereagovali. To už ovšem vyzkoušeli už mnozí v minulosti. V tomto případě se přitom banka nechová jako standardní soukromý subjekt, který se bude obávat ztráty zákazníka. Pakliže nebudete spolupracovat, bez milosti vám účet zruší a ještě vaše transakce nahlásí jako podezřelé Finančnímu analytickému útvaru.
Mnoho úniků před dohledem dnes neskýtá už ani hotovost. Její výběr i příjem totiž banky omezují. A naopak, když se někde platí vyšší částka v hotových penězích, vzbuzuje to nepříjemnou pozornost. Nehledě na to, že už se poměrně nahlas spekuluje o tom, že by se hotovost zrušila a pod dohledem by tak bylo úplně všechno.
Foto: Shutterstock
Ať si pan Stanjura hlídá svoje peníze a na cizí se vykašle. Tohle je šikana a může se ledacos stát.
To je protiprávní na to nemá banka právo kontrolovat účet.
Zajímalo by mě, kdo po bankách vyžaduje, aby o klientech věděli vše,např . jaký je původ jejich peněz..
Napriklad AML? Normalni clovek ktery nekrade, nepodporuje teroristy, rusaky a pod., plati dane a nepodvadi, s tim nemuze mit problem.
Tyhle zakony plati z casti od revoluce, neco poslednich 15-20 let. Pred revoluci nebyl e-banking a v CSSR ani platebni karty.
Ale může. Co je komu potom, za co platím a komu. Jednou se pana Stanjury a toho co si říká premiér llidi zeptají, kam šly naše peníze z daní a to jsem zvědavý jak vysvětlí barmské ženy a ten časopis co nikdo nakupuje.
Takovou banku. bych poslal do ( . )
Někdo ty zlodějiny řešit musí.