Pustili jste se do pěstování rajčat a celou dobu se vám všechno dařilo – rostliny vyrostly, nasadily květy a začaly na nich růst plody. Jenže teď jsou rajčata už velká, avšak stále zelená a ne a ne dozrát. Je možné, že jste to zažili – stává se totiž poměrně často.
Nedostatek tepla a světla
Přestože sama o sobě jsou rajčata poměrně nenáročná plodina, při dozrávání potřebují stabilní a poměrně vysoké teploty a hlavně hodně slunečního svitu. Jestliže vám tedy nedozrávají, pravděpodobně jste je umístili na místo, kde se jim tepla a světla nedostává.
Až se budete rozhodovat, kam rajčata zasázíte, myslete na to, že aby kvalitně dozrála, budou potřebovat teploty nad 20 stupňů Celsia a nejméně sedm hodin slunečního svitu denně. Rozhodně je tedy nesázejte do nějakého stinného či vlhkého kouta zahrady a dávejte pozor na to, aby jim nestínily třeba stromy či nějaká budova.
Zvažte pěstování ve skleníku
Jestliže nejste schopní zajistit rajčatům venku dostatek tepla a světla, zvažte, jestli je nevysadit ve skleníku či fóliovníku. Budou tam mít vhodnou teplotu a navíc budou ochráněna před povětrnostními vlivy a výkyvy počasí.
Pozor na plísně
Rajčata vám budou také špatně prospívat, pokud chytnou nějakou plíseň. V případě, že jsou na dobrém místě, pak se to nejspíš nestane. Na stanovišti, kde je však vlhko či častý stín, k tomu může dojít. Stejně tak se to může stát, jestliže budete rajčata přelévat. Dopřávejte jim tedy dostatek vláhy, ale zase to nepřehánějte. Zalévejte ráno či večer, ne v plném slunci, a spíše ke kořenům. Zbytek rostliny můžete jemně postříkat vodou z rozprašovače.
Hnojení
Když máte pocit, že rajčata ideálně neprospívají, můžete je také přihnojit. Samozřejmě existují hnojiva, která si můžete koupit, ale jde to i bez chemie. Rajčatům prospějí přírodní hnojiva typu kompost, hnůj či dřevěný popel. Nejčastěji jim chybí dusík a fosfor, někdy také vápník, při výběru hnojiva tedy myslete hlavně na doplnění těchto složek.
Foto: Shutterstock