Země, kde cigarety stojí stejně jako voda. Jak Čína bojuje proti epidemii kouření?

žena s cigaretou

Celkem 315 milionů Číňanů kouří. To je více lidí, než žije ve Spojených státech amerických a více než polovina populace celé Evropy. Přitom jen v malé části čínských velkoměst platí nějaká forma ochrany nekuřáků. Dalším brání silná tabáková lobby, která si nechce vzít jednu z posledních výsep světa, kde si může dělat takřka vše. Navíc tak lukrativní.

Liu Ying celý život nenáviděla smrad cigaret. A prakticky celý život proti tomu nemohla vůbec nic dělat. Jenže časy, kdy musela sedět v zakouřených restauracích a barech, se zdají být na ústupu. Když někdo navzdory zákazu kouří, vytáhne svůj chytrý telefon a udělá pár fotek, vypráví tato obyvatelka Pekingu.

Případ nahlásí Liu pomocí speciální aplikace. Na digitální mapě se pak zobrazují všechny inkriminované restaurace. Nejprve s modrým, varovným označením. Jakmile je případů více než pět, změní se barva na červenou a restauračnímu zařízení hrozí pokuta. Od uživatelů aplikace to možná není hezké, někdo by to mohl nazvat udavačstvím – ale funguje to. A to je v tomto případě hlavní.

Peking má za sebou celou řadu polovičatých pokusů, jak se vypořádat s masivním kouřením v uzavřených prostorách. Tentokrát se jim ale podařilo vytvořit “vynikající” systém. Alespoň tak to vidí Bernhard Schwartländer, šéf Světové zdravotní organizace (WHO) pro Čínu.

Nový protikuřácký zákon platí v Pekingu dva roky a nese ovoce. Kontroly nejen v restauracích, ale i ve veřejných budovách a kancelářích jsou časté. Šéfové firem se bojí vysokých pokut, a tak se postarají o to, aby jejich zaměstnanci zákaz respektovali.

Největší výrobce cigaret na světě

Navzdory úspěchům v Pekingu a Šanghaji je Světová zdravotní organizace se situací s Čínou nespokojená. “Velké části země jsou nadále zaostalé,” říká Schwartländer. Při svých cestách po největší zemi světa se často dostane do měst, kde není schopen najít jediný hotel s nekuřáckým pokojem. Není divu, 315 milionů Číňanů kouří.

Tabákový průmysl má v Číně obrovský vliv. A jeho lobby se dobře stará o to, aby zde neplatily mezinárodní závazky ke kontrole tabáku. Lobbisté se například dlouhé roky starají o to, aby neprošel celostátní protikuřácký zákon. Zatím jim to vychází. Proti se staví jen velká města ovlivněná globalizací.

Čína je největším výrobcem cigaret na světě. Takřka celý trh kontroluje státní koncern China National Tobacco Corporation, který produkuje více než 160 různých značek cigaret. Právě tady je třeba hledat důvody, proč se Číňanům do velkého omezování tabákového průmyslu nechce. Stát má z cigaret obrovské příjmy a navíc celý průmysl dává práci 20 milionům lidí v zemi.

Řešení je snadné, ale neprůchozí

Bojovníci proti kouření tvrdí, že zástupci tabákového průmyslu sedí u stolu při každém rozhodování. Jejich nejsilnějším argumentem je právě vysoký odvod daní a funkce coby zaměstnavatele. Málokdo už ale vypočítá, že náklady na léčbu nemocných kuřáků tyto benefity dalece převyšují.

Přitom na příkladu Pekingu se ukazuje, že když Čína chce, umí omezit i kuřáky. V zásadě k tomu stačí tři věci. Omezit moc tabákového průmyslu, přijmout zákony, které platí v hlavním městě a byznysovém centru Šanghaji a výrazně zdražit cigarety. “Protože jedna krabička cigaret tu stojí jako láhev vody,” říká Bernhard Schwartländer. Je to systematický přístup, který mezi mladými a chudými vytváří nové závislé.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments