Ještě před pár lety byla v České republice velmi živá debata o takzvané dvojí kvalitě potraviny. Gros tohoto problému zná jistě každý. Šlo jednoduše o to, že mezinárodní koncerny zásobují tuzemský trh sice zdánlivě stejnými potravinami jako západní trhy, ovšem pod shodným obalem nabízejí jiné, zpravidla horší složení.
Proč nám to dělají?
Něco takového nakonec bylo zakázáno a dnes už byste skutečně neměli najít větších rozdílů mezi potravinami v jednotlivých evropských zemích. Přinejmenším pokud jde o složení. Ačkoliv byste si mohli myslet, že tím je vše vyřešeno, byli byste na omylu. Složení je sice jedna věc, ovšem pak je tu ještě kvalita použitých surovin. Ty se sice v rámci složení označují stejně, ovšem rozdíly mohou být diametrální.
Jak ve svém videu upozornil Starej Fotr, pokud byste něčemu takovému nevěřili, nejjednodušší je vyjet do zahraničního Kauflandu a nakoupit tam stejné potraviny jako se prodávají v tom tuzemském. On tento test provedl a zjistil skutečně znepokojivé věci.
U drtivé většiny testovaných potravin zkonstatoval, že se česká a německá varianta chuťově liší, a to obvykle v neprospěch té české. U některých produktů to bylo markantní a dokonce do očí bijící. Pak je na místě se ptát, zda deklarované složení skutečně odpovídá skutečnosti.
Chutnají úplně jinak
Naprosto zásadní rozdíl byl třeba u čokoládových tyčinek Snickers. Když se totiž rozřízly, bylo hned vidět, že v německé je o poznání více ořechů, což se samozřejmě podepsalo i na chuti. Zajímavé to je z toho hlediska, že ořechy jsou na daném produktu asi tím nejdražším. Přitom v Německu tuto tyčinku seženete levněji než u nás.
Velký rozdíl byl zjištěn také u oblíbeného kečupu Heinz. Kdo by si myslel, že tento americký producent zásobuje všechny evropské trhy tím samým, byl by na omylu. Už na první pohled je u českého a německého rozdíl v barvě. Tester potom konstatoval, že český Heinz nekupuje, protože mu nechutná. Když ale ochutnal ten německý, musel připustit, že je jednoduše lepší. Tak asi má správně chutnat. Za rozdílem může být třeba lepší použitá odrůda rajčat.
Už naprosto tradiční jsou potom sycené nápoje. Tam byly velké rozdíly vždycky a ty také přetrvávají. Česká Coca Cola jednoduše není tak dobrá jako ta německá, třeba i proto, že se v ní nepoužívá cukr, ale fruktózo-glukózový sirup. Ještě větší rozdíl pak pocítíte u limonády Sprite. Zatímco ta německá je chutná a osvěžující, česká připomíná spíše chemický koktejl.
Foto: Shutterstock
Rakovina z odpadů hitlermarketu je za 30 let větší a větší..
Tak nakupuj kvalitu z ruskych obchodu! Proc resis hlouposti, kdyz mas jine moznosti? Tebe nekdo na retezu s bicem v ruce nuti nakupovat v hypermarketech? Podej trestni oznameni ze te zotrocuje.