Nádorové bujení je bohužel natolik zrádné, že může postihnout i taková místa na těle, o kterých jste si možná mysleli, že jsou vůči jeho působení imunní. Například rakovina oka tak skutečně existuje a nejen to – navíc je stále častější. Zatímco ještě před několika desítkami let šlo o velmi ojedinělé onemocnění, dnes už se nad podobnými případy lékaři nepozastavují, protože jich mají mnoho. Na vině je podle všeho stále silnější UV záření.
Oko je širokým pojmem a také nádorů v něm či jeho okolí může být mnoho druhů. Postihnout může například oční víčka, ale objevit se může i na povrchu oka, uvnitř oka či v oblasti spojivek.
Jak poznat rakovinu oka?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že nádor v oku musí být nepřehlédnutelný a snadno pocítitelný, opak je bohužel pravdou. Tyto nádory totiž v prvních fázích, kdy jsou přitom ještě relativně dobře léčitelné, vůbec nebolí. Je to o to zrádnější, že například takový nitrooční melanom patří k nejzhoubnějším nádorům vůbec. Včasné odhalení je proto pro vyléčení pacienta naprosto zásadní.
Je pravdou, že při podrobnějším prozkoumání oka může být rakovina poměrně dobře patrná, ovšem člověku většinou nepřijde, že by se měl takovým problémem zabývat. Poud jde o rakovinu na povrchu oka, dochází často ke změně taru víček nebo oční štěrbiny, vznikají novotvary na víčkách a okolní kůže může měnit barvu, stejně jako samotné oko.
Pakliže je rakovina uvnitř oka a vyrůstá například ze sítnice, je šance na včasné odhalení bohužel výrazně nižší. Taková rakovina o sobě nemusí dát dlouhé roky vůbec znát. Poté se může začít projevovat problémy s viděním či zastíněním zorného pole. V takovém případě už je ale bohužel velké riziko, že oční melanom metastázoval do plic, mozku, jater nebo kostí.
Jak se nádor oka léčí?
V první řadě je třeba uvést, že nejčastěji k odhalení nádoru oka dochází na preventivních očních prohlídkách. Proto byste je neměli zanedbávat a nejpozději od 40. roku věku na ně chodit alespoň jednou za dva roky, a to i tehdy, pokud nemáte problémy se zrakem.
Léčba rakoviny oka probíhá podobně jako v případě rakoviny kůže a většinou se volí mezi ozařováním a chirurgickým zákrokem. Častá je také kombinace těchto dvou postupů. Bohužel, pozdě odhalený melanom může vést ke slepotě pacienta a v případě metastáz i k jeho smrti.
Prevence rakoviny oka
Toto onemocnění postihuje také děti, ale spíše výjimečně. Rovnoměrně se týká mužů a žen a riziko nejvíce stoupá u lidí starších 45 let.
Řada studií prokázala, že nejrizikovějším faktorem rakoviny oka je UV záření způsobené prudkým slunečním svitem. Další studie pak dokládají, že negativní vliv má také stále rostoucí čas, který lidé tráví pod umělým osvětlením. Nedostatek denního světla totiž vede k tomu, že kůže a oči ztrácí přirozenou pigmentaci, jež plní ochrannou funkci. Ve výsledku tak jde o nepříznivou kombinaci kancelářského života a následného vystavení se silnému záření, například na dovolené.
Z toho plyne, že prevence může být poměrně jednoduchá. Nevystavujte se prudkému slunci, a když už na něm nějakou dobu musíte být, pak jedině v kvalitních slunečních brýlích. Hodí se také mazat oční okolí opalovacím krémem s vysokým faktorem.