V loňském roce dne 16. září 2022 se nad japonskou horou Fudži objevilo nevysvětlitelné zelené laserové světlo. Tento jev zachytil kurátor muzea Daichi Fujii pomocí kamer detekujících pohyb. Tyto kamery, které mají především zachytit kosmické události jako jsou třeba meteority, bývají umístěny ve vysoko položených oblastech.
Vysvětlení NASA
Scitechdaily uvedl, že paprsky, které Fujii viděl, byly synchronizovány s malou zelenou tečkou, která byla krátce vidět mezi mraky. Fujii prozkoumal data o družicích a oběžné dráze a našel shodu. V tu noc se nad ním pohybovala družice NASA´s Ice, Cloud and Land Elevation Satellite 2, neboli ICESat-2.
Fujii svůj objev zveřejnil na sociálních sítích a získal si tak pozornost týmu NASA.
Družice ICESat-2
Družice ICESat-2 má za úkol měřit z vesmíru výšku ledu, vody a povrchu Země. Je vybavena laserovým výškoměrem, který vystřeluje na Zemi paprsky světla a určuje, jak dlouho trvá jednotlivým fotonům, než se odrazí od povrchu a vrátí se zpět k družici.
Zachytit paprsky pocházející z družice ICESat-2 se pokoušela řada lidí, ale jen hrstce z nich se to podařilo. Pro zdokumentování je třeba, aby vám bylo nakloněno více podmínek v jeden okamžik.
Jedná se o nadpřirozený jev?
Fujii byl ve správný čas, na správném místě a za správných podmínek. Dalo by se říci, že družice ICESat-2 byla téměř nad ním a paprsek dopadal na nízké mraky pod správným úhlem, aby mohly být zachyceny. Mraky laserové světlo rozptýlily a bylo možné ho zachytit pomocí fotoaparátu. Toto vysvětlení poskytl Tony Martino, přístrojový vědec pro ICESat-2 v Goddardově středisku vesmírných letů NASA.
Nejedná se tedy o žádnou záhadu, která by byla nadpřirozeného původu.
Foto: Shutterstock, zdroj: svs.gsfc.nasa, sciencetimes