Mezi jednu z nejoblíbenější plodových zelenin, která je pěstována v domácnostech, patří rajčata. Chuť rajčat vypěstovaných na sluníčku je jedinečná.
Některé odrůdy můžete pěstovat za oknem paneláku nebo na balkoně a další na zahrádce v záhonku. Záleží jen na vás, jaké máte možnosti a kolik rajčat chcete pěstovat.
Zkuste i hnůj
Rajčata pěstujeme na slunném místě, které je chráněno před studenými větry. Pokud chcete rajčatům dopřát výživu půdy již před samotným sázením, je dobré přidat do půdy kravský nebo slepičí hnůj. Přidejte ho na jaře zhruba týden před výsadbou.
Rajčata mohou ohrozit některé choroby nebo škůdci. Mezi nejznámější a nejrozšířenější škůdce patří mšice, svilušky, molice nebo třásněnky na listech. Z chorob se může objevit plíseň na listech nebo plodech, případně také suchá hniloba na konci plodů.
Škůdci
Pakliže se na rostlinkách objevili škůdci, je třeba zasáhnout co nejrychleji a opakovaně. Na mšice si můžete vyrobit domácí postřik z vody a trochu octa. Vše smíchejte v rozprašovači a poté aplikujte na postižená místa.
Pokud nezaberou zaručené rady na domácí postřiky proti škůdcům, je určitě na místě sáhnout po chemickém ošetření. Řada výrobků se specializuje právě na jednotlivé škůdce, kteří devastují úrodu.
Plíseň a suchá hniloba
Objeví-li se na listech rajčat plíseň, je na místě použití chemického ošetření. Taktéž můžete využít preventivní ošetření rostlin proti plísni, které se provádí na začátku června či v průběhu června.
Suchá hniloba je způsobena nedostatkem vápníku. Proto je potřeba v tomto případě rostlinku zásobit hnojivem, které obsahuje právě vápník. Můžete zakoupit hotové hnojivo, které mimo vápníku bude obsahovat například i dusík a hořčík, a tak dodat rostlinkám ještě více živin. Ideální aplikace je v tomto případě přes listy a přes plody, tedy dělat postřiky. Postřiky musí být opakované dle návodu na zakoupeném hnojivu.
Hnojení fosforem a draslíkem
Pro bohatou úrodu a zdravé rostliny použijte při pěstování rajčat fosfátová hnojiva. Fosfor stimuluje metabolické procesy rajčat a je vhodné ho využít již pro sazenice. Poté po něm sáhněte opět při vývoji plodů.
Draslík je tím klíčovým, který mimo svého vlivu na plody, které jsou při jeho dostatku větší a mají výbornou chuť, pomáhá rostlinkám odolávat chorobám.
Foto: Shutterstock, zdroj: Planterspost, Gardenerspath