Přestože je nám neustále kladeno na srdce, abychom kupovali pokud možno co nejkvalitnější potraviny, protože ty nejlevnější by nám mohly také nepěkně uškodit, v České republice si člověk příliš nepomůže. I když koupí něco zdánlivě kvalitnějšího, často to znamená pouze to, že to bude dražší, ovšem nakonec se ukáže, že je to třeba ještě horší než levnější alternativa.
Zlepšení nepřišlo
Kvalita potravin je v České republice velkým tématem, které se tu hojně řeší, ale hlavně mezi samotnými spotřebiteli. Přestože jsme s tím totiž hodně na štíru, naši představitelé s tím nedělají vůbec nic, a tak tu máme už roky to vůbec nejhorší, co je v celé Evropě k mání. I když nám pořád tvrdí, že problém s dvojí kvalitou potravin už se vyřešil, nic není vzdálenějšího pravdě. Ve skutečnosti existuje pořád, jak dokládají nejrůznější srovnávací videa.
Zatímco dříve se lidé strefovali do polských potravin, teď mnozí pochopili, že v tamních obchodech nakoupí mnohem lépe a navíc levněji, než v těch českých. Není tedy divu, že tam tolik tuzemských zákazníků neustále vyráží. Ostatně, už se to odráží i na tržbách českých řetězců.
Zdá se však, že s nimi nehne ani to, protože to vypadá, že se tu situace s kvalitou potravin spíše ještě více zhoršuje, než aby se konečně začala zlepšovat. Skutečně masivní záchyt teď provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která zasahovala hned ve třech dominantních obchodních řetězcích, a to v Lidlu, Albertu a Bille.
U všech se ukázalo pochybení v tom, že deklarovaly jiný podíl masa v masném výrobku, než jaký byl ve skutečnosti obsažen. Ze všech nejhorší byl Lidl, který ve svém mletém mase Řezníkova čerstvá porce uváděl obsah 50 % hovězího, ale ve skutečnosti tam výrobce dal pouhých 13 % tohoto dražšího masa.
Poslední kapka
V případě Billy a jejího mletého masa Vocílka byl rozdíl menší, ale stále markantní. Namísto 44 % hovězího bylo obsaženo pouhých 23 % tohoto masa. U Albertu potom místo 20 % hovězího obsahovalo mleté Albertovo kvalitní vepřové a hovězí pouhých 13 % masa.
Někteří zákazníci už toho po tomto zjištění, které bylo překvapivé nejen značnými rozdíly, ale skutečností, že se to děje prakticky všude, v těchto řetězcích nakupovat vůbec nechtějí. “Dříve jsme chodili do Lidlu, ale hrozně se tam zhoršili. Teď už rok jezdíme do Polska a čerstvé maso bereme tady od řezníka. Máme skvělé potraviny a šetříme nemalé peníze,” uvedl pan Milan, který to má z Kladna k našim sousedům sice docela daleko, ale i tak se mu to prý jednoznačně vyplatí.
Foto: Shutterstock, zdroj:
Melou ještě u řezníků kdy vidíte co a kolik čeho melou ? U hotového výrobku do jisté míry chránila lidi Československa státní norma, kterou mafie po rozvratu v roce 89 kdy soudruzi soukmenovci převlékli kabáty a uniformy, rozdělili Československo, zhasli a rozkradli, viz seriál Devadesátky včetně dokumentu, Karel Kryl Demokracie, Za prachy, Píseň neznámého vojína, skupina Kabát Colorado, Věštec Ivan Řekni kde ty prachy jsou, ABJ, LupoAnettaTahači, virtuálky Pánové nahoře, Zdálky zblízka, Sprcha, Dežo, Revoluční, Vtom roce pitomém, Dál se háže kamením, Josef Fousek Nemám čas lhát, Pepa Nos Země je kulatá, knihy Polojasno, Ukradená revoluce, Cibulkovy Seznamy agentů StB,… Číst vice »