Někdo měl opar jednou za život, jiný ho má několikrát do měsíce. Čím to je? Proč se opar objevuje a jak tomu zabránit? A víte, co dělat, když už se opar objeví?
Proč se nám dělají opary?
Opary způsobuje virus herpes simplex. Projevuje se především u lidí se sníženou imunitou, ať už vlivem nemoci, horečky, nebo stresu. Pokud je vaše imunita extrémně nízká, může se u vás opar opakovat stále dokola.
Jak zabránit vzniku oparů?
Z výše uvedených informací už je vám jistě jasné, že je potřeba nejprve posílit imunitu. Toho dosáhnete pravidelnou konzumací vitamínu B12, ale také vitamínu C a zinku. Pokud již opar máte, množství B12 byste měli ještě navýšit. Můžete přidat i vitamín E, který urychluje jeho léčbu.
Do svého jídelníčku po dobu oparu zařaďte mléčné výrobky, maso a sojové boby. Přidat můžete i mořské řasy, ryby, hlívu ústřičnou, pivovarské kvasnice s vysokým obsahem vitamínu B a česnek, který působí antisepticky.
Kde všude se může opar objevit a jak ho poznáte?
Opar je velmi nepříjemný, ať už vyrazí na rtu, bradě, v nose, nebo dokonce na genitáliích. V počáteční fázi nepříjemně svědí a můžete pociťovat brnění a pnutí kůže na místě, kde se záhy objeví. V dalších dnech vyrazí drobné puchýřky naplněné tekutinou, které později zežloutnou a ztvrdnou.
Máte opar? Tohle v žádném případě nedělejte
Jelikož jsou opary velmi infekční onemocnění, je potřeba při nich dbát na zvýšenou hygienu. Viry se přenáší dotykem infikovaného místa, takže byste se neměli líbat, půjčovat si s někým příbor, skleničku, nebo dokonce rtěnku. Pokud se oparu dotknete, umyjte si důkladně ruce.
Opar se nesmí propichovat, ani z něj nezkoušejte tekutinu vymačkávat. Až puchýřky ztvrdnou a vytvoří se strup, nestrhávejte ho! Při holení, líčení apod. dbejte zvýšené opatrnosti. Pokud máte opar na rtech a používáte rtěnku či balzám na rty, vyhoďte ho. Opakovaným používáním byste si opar obnovili.