Když na zahradě pokácíte staré stromy, čeká vás ještě hodně práce s odstraňováním pařezů. Často to je horší a náročnější práce než samotné kácení. Dnes vám přinášíme nápad, jak si práci usnadnit.
Problémy s kořenovým systémem
Největším problémem při odstraňování pařezů je kořenový systém, který může být velmi rozsáhlý a prorostlý hluboko do země. Potom je třeba kopat opravdu hluboko, případně jednotlivé části pařezu postupně odsekávat nebo dokonce použít těžkou techniku k vytáhnutí celého pařezu či různé kyseliny a chemické prostředky.
Rozhodně jde o náročnou a někdy též přírodě nebezpečnou činnost.
Zkuste si pomoct jenom se solí
Zahrádkáři však přišli s jednoduchým trikem, který by vám mohl tuto práci značně usnadnit.
Zkušení zahrádkáři radí navrtat do pařezu několik děr, zhruba pět až deset centimetrů hlubokých. Čím víc jich bude, tím lépe, ale udělejte mezi nimi rozestupy.
Následně do nich nasypte velké množství soli, zaplňte je klidně až po okraj. Následně můžete pařez zasypat zeminou a nechat sůl působit.
Možná si pamatujete z hodin dějepisu, že starověké národy posypávaly zemi svých nepřátel solí – proto, že chtěli, aby tam všechno, co rostlo, zemřelo a nic jiného tam dlouho nerostlo. A to je přesně to, co v případě pařezu chceme i my – aby jeho kořeny odumřely a on pak šel ze země snáze vyndat.
Nějaký čas to potrvá
Tenhle trik můžete využít jen tehdy, když máte nějaký čas na to, aby sůl mohla působit. Ideálně to můžete nechat například teď na podzim. Sůl začne vstřebávat a odvádět vlhkost ze dřeva, a to bude rychleji odumírat a tlít. Díky tomu půjde po několika týdnech či měsících pařez mnohem snáze vytáhnout.
Je to proces, který je velmi šetrný k přírodě – sůl poškodí jenom samotný pařez, ale neublíží okolní přírodě ani nijak zvlášť neovlivní půdu v okolí pařezu.
Foto: Shutterstock, zdroje: The Spruce, Lawn Starter
Na pařez mnohdy stačí hupcuk a vhodný vázací bod. Když jich je víc tak bagr. I pařez který má metr průměr jsem schopný vyrvat hupcukem,ale musí se to umět
Je tam psáno za 5 minut!!!
Můžete mi někdo říci, proč když se řeže starý strom, tak se nechává čumět pařez mnoho cm nebo jen pár cm nad povrchem země, aby se za něj zakopávalo, když se pak nechce vykopávat? Proč se neřeže těsně se zemí nebo proč se neřeže aspoň metr nad zemí, aby bylo možno za něj páčit při vykopávání? – Může mi to někdo napsat? Jsou lidé zahrádkářstí tak blbí?
“Díky tomu půjde po několika týdnech či měsících pařez mnohem snáze vytáhnout.”
Takže zase lež v titulku 👎👎👎