Rajčata jsou plná vitamínů a jde o zeleninu oblíbenou jak mezi dospělými, tak i dětmi. Problém je však s jejich skladováním – když je včas nezkonzumujete, velmi brzy se vám zkazí. Jak je správně skladovat, abyste prodloužili dobu, po kterou vám vydrží?
S rajčaty rovnou do lednice?
Není to ideální, rajčata totiž v lednici rychle ztrácí svou chuť – takže vám možná vydrží o pár dnů déle, ale nebudou chutnat jako vynikající voňavá rajčátka ze zahrádky.
Mnohem lepší je vyskládat je například do spižírny nebo do sklepa, kde je chladnější prostředí, ideálně kolem 10°C. V případě sklepa však vybírejte spíše suché místo, ve vlhku by mohla rajčata napadnout plíseň. Rajčata naskládejte stonkem dolů, dbejte aby byla izolovaná od země a aby se k nim nemohli dostat žádní škůdci.
Domácí kečup či sušená rajčata
Když máte doma větší množství rajčat, můžete si je třeba nasušit. Takové kousky se pak hodí třeba do těstovin nebo do masových směsí. Rajčata můžete sušit klasicky na velkých sušících sítech, v troubě nebo třeba v sušičce. Rajčata před sušením musíte dochutit – rozhodně je osolte (to navíc pomůže urychlit proces sušení) a můžete přidat i další bylinky.
Dalším nápadem, jak zpracovat velkou úrodu rajčat, je vytvořit domácí kečup. Když do něj dáte kvalitní suroviny, budete mít vynikající kečup, který budou milovat vaše děti, ale nejspíš si ho s chutí dáte i vy.
Rajčata můžete i naložit
Pokud máte velkou sklizeň rajčat a nevíte, co s nimi, pak je dobré si je na zimu třeba naložit. Ideální je je rozkrojené upéct v troubě, naskládat do zavařovací sklenice, přidat pár stroužků česneku a dalšího koření, třeba tymiánu. Následně je zalijte olivovým olejem, pevně sklenice uzavřete a skladujte na chladnějším tmavém místě nebo v lednici.
Přidat je můžete třeba i do leča, které si zavaříte na zimu, nebo do různých houbových směsí.
Foto: Shutterstock