Pravděpodobně ještě nikdy se nepovedlo zachránit menšího chlapce. Japonským lékařům se podařilo vypiplat dítě, které při narození vážilo pouhých 268 gramů. Chlapec mohl být v polovina února propuštěn z nemocnice s váhou 3,2 kilogramu.
Celý proces byl však nesmírně složitý. Lékaři museli chlapce přivést na svět císařským řezem už v srpnu poté, co zjistili, že přestal růst. Obávali se totiž, že dítě by mohlo v děloze matky zemřít. Uměle vyvolaný porod se zdařil, ovšem to zdaleka neznamenalo, že je vyhráno. Následovaly dlouhé měsíce na intenzivní stanici.
Při narození bylo dítě dokonce tak malé, že se vešlo do dlaní. Poté, co lékaři nasadili umělou výživu a dýchání, dokázali malý zázrak. Chlapec začal prospívat a dosáhl takového stavu, že ho mohla matka začít kojit.
„Jsem tak vděčná, že takhle vyrostl,“ uvedla matka dítěte podle agentury Reuters. „Upřímně jsem si vůbec nebyla jistá, zda dokáže přežít.“ K datu císařského řezu byla matka podle listu Japan Times teprve ve 24. týdnu těhotenství.
Nejmenší dívka pochází z Německa
Pokud nahlédneme do registru Tiniest Babies, tedy nejmenších novorozeňat, který vede Univerzita v Iowě, zjistíme, že dodnes přežilo více než 20 dětí, které se narodily s váhou pod 300 gramů.
Dosavadní chlapecký rekordman pocházel z Německa. V roce 2009 se v Göttingenu narodil 274 gramů vážící chlapec. Po šesti měsících na klinice byl propuštěn s váhou 3,7 kilogramu.
Nejmenší dívka pochází také z Německa. V roce 2015 se narodila ve Witten a vážila pouhých 252 gramů.
Z toho by někdo mohl usuzovat, že se v Německu rodí velmi malé děti. Mnohem spíše to však svědčí o extrémně kvalitní péči, které se zde pacientům dostává. Místní lékaři dokáží zachránit i případy, které v méně vyspělých zemích nemají šanci na přežití.