Lékařům ve Velké Británii se podle všeho podařilo vyléčit muže, který byl nakažen virem HIV. Aktuálně vydaná studie prokazuje, že neznámý pacient z Londýna nejeví známky nákazy už po celých 18 měsíců. V zásadě tak může být prohlášen za zdravého.
AIDS je stále nevyléčitelnou nemocí
Muž, který zjevně nechce být popotahován médii, a tak jeho identita zůstává v utajení, trpěl kromě HIV rakovinou. Ta byla důvodem, proč se lékaři rozhodli pro transplantaci jeho kmenových buněk. Léčba přitom dobře zabrala i na HIV.
Nejde přitom o první případ. Tím je totiž takzvaný „berlínský pacient“, jehož identitu dnes už známe. Jde o Američana Timothy Raye Browna, který se s nemocí léčil v Berlíně.
Mohlo by se zdát, že HIV už tedy není nevyléčitelnou nemocí. Tak jednoduché to bohužel není. Podobnou léčbu totiž podstupovala celá řada dalších pacientů s HIV. U nich ale nezabrala a co více – mnohdy měla fatální následky.
Léčba není zdaleka pro všechny
Experti jsou z povedeného vyléčení muže s HIV nadšení, protože to přeci jen přináší další důležité poznatky pro budoucí léčbu. Jedním dechem ale varují, že boj proti viru, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS, zdaleka není u konce. Realita pro 37 milionů lidí žijících s HIV se tak zatím nijak zvlášť nemění.
Zajímavé na této léčbě je skutečnost, že oba pacienti, u kterých HIV zmizelo, trpěli rakovinou v pokročilém stadiu. Berlínský pacient měl leukemii, ten Londýnský potom Hodgkinův lymfom. Znamenalo to mimo jiné, že pro ně komplexní transplantace kmenových buněk byla poslední nadějí.
Jde totiž o mimořádně náročnou operaci, která zatím nemá takovou úspěšnost, aby se používala běžně. Často končí smrtí pacienta. Pro lidi, kteří trpí „pouze“ virem HIV se proto zatím příliš nehodí. Mnohem lepší vyhlídky jim poskytuje pokročilá medikamentózní léčba, která udržuje hladinu viru v krvi na minimálních hodnotách a v případě včasného zachycení umožňuje dlouhý život.