Drsná podpásovka na Čechy. Stát jim zlikviduje největší finanční benefit, jaký mají. Přijdeme o pořádný balík

Pakliže ještě před pár lety existovala celá řada finančních výhod, které mohli obyvatelé České republiky čerpat a navíc nejrůznějšími způsoby kombinovat, dnes už z nich zbývá jen naprosté torzo, a i to se pomalu, ale jistě stává takřka nepoužitelným.

Všechno jde dolů

Jako jeden z hlavních finančních benefitů se dlouho drželo stavební spoření, respektive státní podpora na něj, ale i to už je teď prakticky u konce. Jde přitom o jeden z těch produktů, které si Češi mimořádně oblíbili a i při jejich nízké finanční gramotnosti se ho naučili využívat.

Pro řadu lidí představuje stavební spoření jeden z mála pilířů, na kterých mohou stavět v případě nějaké neočekávané situace. Pravda, může to být poněkud zvláštní způsob jeho využívání a asi lze přiznat, že dnes už toto spoření primárně neslouží pro to, aby si jeho prostřednictvím někdo zvelebil bydlení, ovšem jako finanční kotva pro domácnosti sloužilo velmi slušně.

Stát dlouhou dobu přispíval 4500 korun ročně, ovšem před časem tuto podporu snížil na pouhé dva tisíce korun. Teď se to přitom ještě zhorší a ročně budete mít při splnění všech podmínek nárok na pouhý 1000 Kč, což už je opravdu mizivé.

Foto: Shutterstock

Tohle se nepovedlo

Naopak, objevovaly se hlasy, že by stát měl podporu naopak navyšovat vzhledem k tomu, jak moc se na financích každé domácnosti podepisuje inflace. Pakliže bychom vycházeli z původních čtyř a půl tisíc, dnes už by to mělo být někde kolem sedmi tisíc ročně. Namísto toho tu máme pouhou tisícovku, a to s výhledem, že se státní podpora nakonec zruší úplně.

Musíme si přitom uvědomit, že dnes má řada domácností založeno stavební spoření na všechny své členy, tedy obvykle čtyři osoby. Oproti stavu před změnou tak měli nárok kumulativně na 8000 Kč, od příštího roku už to ale bude pouze polovina.

Čtěte také: Všechno se zdraží a Čechům sebereme peníze. Stát odkryl karty, to je drsné

Dejte si to přitom do souvislosti s dalšími změnami, které se chystají v rámci konsolidačního balíčku, jenž je založen na škrtání nejrůznějších podpor a slev na dani, případně navyšování různých poplatků, jako je daň z nemovitosti či dálniční známka. Příští rok bude zkrátka pro Čechy opravdu těžký.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří kuchta
Jiří kuchta
1 rok

Nikdo rozumný už léta ve stavebku peníze nemá. Ono je pěkně si číst kolik je příspěvek, ale celkový zisk z uložených peněz je minimální. Asi největší prospěch z něj mají novináři kteří mohou neustále recyklovat články nato tema

Petr
Petr
1 rok
Reply to  Jiří kuchta

Když píšete, že už léta stavebko nemáte, tak to by mě opravdu zajímalo, kam jste dával peníze před inflací Vy. V době, kdy úroky byly prakticky nulové. Teď je situace jiná, ale to je tak maximálně dva roky zpět.

Zvoník
Zvoník
1 rok

Správně tak na Čechy. Stejně ten, kdo z Čechů mohou využívat stavební spoření, jsou tací, kdo jsou politici a mají dostatečné příjmy v tzv. ,,práci”, takže si nakradou jinde na státu dost, takže žádné stavebko v podsatě nepotřebují. – Takže je to doslova ,,samobičování”. Blbost Čechů je nepřekonatelná.

Petr
Petr
1 rok

Jaké dva tisíce? Už teď mi po zaplacení poplatků zůstalo jen 1640 Kč ročně. A za co? Za to, že jim funguje internetbanking? Nebo že jsem si dovolil u nich uložit své peníze? Mám banku, kde jsem za 15 let provedl nejmíň tisíc převodů. A zaplatil jsem 60 Kč za 15 let! A to jen proto, protože jsem potřeboval potvrzení v papírové formě. Naproti tomu stavební spořitelně jsem odevzdal za 15 let kolem 5 tisíc Kč za vedení účtu! Škoda, že stát nezrušil stavební spoření úplně. Nenažranci by měli po kšeftu!

Josef
Josef
1 rok

0,6 úroku na stavebním spoření, není žádný úrok, ani benefit