Jdou účet po účtu a vysají ho do dna. Šíbři v Česku našli nový způsob, který funguje skvěle, vyluxují vám úplně všechno

Lidé v České republice přicházejí v posledních týdnech a měsících o peníze dosud nevídaným způsobem. Nejrůznější nekalé živly totiž přišly na způsoby, které fungují takřka dokonale. Vždy vymyslí nějaký fígl, který naváží buď na konkrétní banku nebo na nějaký státní úřad, a slaví s ním velké úspěchy. Lidé jednoduše naletí a výsledkem je vybílený účet.

Problém je mezi židlí a počítačem

Pravdou je, že české banky neustále zvyšují bezpečnost svých systémů, o které není třeba mít žádné obavy. Skutečně, pokud neuděláte chybu vy sami, k vašim penězům se nikdo nedostane. A i kdyby náhodou ano, peníze máte pojištěné a banky vám je nahradí.

Platilo to vždy a platí to pořád. Největší hrozbou pro vaše finance jste vy sami. Zločinci to pochopitelně dobře vědí, a tak to na vás zkouší. Základním bodem úrazu je jednoznačně přílišná důvěřivost. Klienti jednoduše nepředpokládají, že by si právě je někdo takto vyhlédl. A navíc jsou obvykle přesvědčeni, že tito šibalové jsou nějací patlalové, které snadno poznají.

Jenže tak tomu dávno není. Dnes už dokáží vytvářet velmi komplikovaná schémata a komunikovat s vámi po telefonu na úrovni osobního bankéře. Pochopitelně s cílem vylákat od vás přihlašovací údaje k vašemu internetovému bankovnictví. Když se jim to podaří, jste už v podstatě nahraní.

Dříve vytvářeli například dokonalé kopie přihlašovacích stránek internetového bankovnictví, kam jste sami vepsali své údaje pod dojmem, že se právě přihlašujete, ale ve skutečnosti jste pouze vše odevzdávali organizovaným skupinám.

Foto: Shutterstock

Vyberou vás po malých částkách

Dnes na to jdou o poznání chytřeji. Přijde vám například SMSka, že máte nárok na příspěvek na bydlení, ovšem za tím účelem je potřeba přihlásit se tam a tam či rovnou poskytnout určité údaje. Zpočátku to může být nenápadné, ale postupně se přitvrzuje, až vám prostě vybílí účet.

Další velmi rozšířenou praktikou je ta na nejrůznějších internetových tržištích a bazarech. “Prodávala jsem náš starý gauč, kterého jsme se chtěli rychle zbavit. Docela jsem se divila, že mi už po pár minutách od zveřejnění inzerátu někdo zareagoval a rovnou se chopil iniciativy. Poslal mi stránku, která vypadala jako od dopravce, že tam prý mám vyplnit údaje, a dopravce si pro pohovku přijede. Tak jsem to udělala, ale nikdo nepřijel. O pár dní později jsem zjistila, že mi z účtu zmizelo 50 tisíc korun. Naštěstí ne více, protože banka pak tyto transakce zablokovala,” líčí paní Anežka z Benešova.

Čtěte také: V Česku okamžitě končí oblíbená banka. Vyberte si své peníze rychle, dokud je ještě čas

Podle zástupců bankovních domů starajících se o bezpečnost si dnes už tito šibalové všimli, že je lepší následně bankovní účty vybírat po malých částkách, čehož si člověk jen tak nevšimne, než se pokusit rovnou provést velkou transakci, kterou může sama banka zablokovat. Právě odsávání malých částek je dnes trendem, který by si lidé měli dobře hlídat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

No tak já naštěstí na účtu momentálně mám mínus 13 Kč. Teď nedávno mi přišla zpráva od České pošty, že prý mi nemůžou doručit mou objednávku, že jsem nezadal adresu. A odkaz je samozřejmě na nějakou divnou adresu.com 🙂 Naštěstí mi Česká pošta nic neveze. Na stránku jsem se nedíval, ale i kdyby tak bych tam napsal maximálně tu adresu, určitě ne nic víc. Ale lidé jsou hloupý, vidím to každý den na silnici, spoustu chodců a cyklistů mozek určitě nepoužívá. A nechápu proč když někdo něco prodává a má si proto přijet nějaká firma, tak snad stačí jenom číslo… Číst vice »