Instalatér poradil, jak splachovat záchod a ušetřit při tom spoustu peněz. Stačí jedna PET láhev

Asi nikdo z nás nechce zbytečně lít peníze do záchodu, což se v případě splachování samozřejmě děje. Jinak to ani nejde, ale věděli jste, že splachování je zodpovědné za třetinu vody spotřebované vaší domácností? Že za den nalijete do záchodu zhruba tolik vody, kolik jí vypijete za měsíc? Při stoupajících cenách vodného a stočného proto není od věci se nad touto skutečností zamyslet.

Máte-li moderní záchod s menším průtokem nebo dvojtlačítkem, zalije se vaše mísa při každém spláchnutí asi 4 – 6 l vody. U starších toalet to ale může být až 2,5 x více. Když si spočítáte, kolikrát za den toaletu použijete a vynásobíte členy domácnosti, možná vás samotné zarazí, kolik vody, potažmo peněz, do záchodu lijete.

Vycpěte nádrž štěrkem

Zřejmě vám ale nepřijde lákavá ani myšlenka, že byste si kvůli úspoře vody měli pořídit nový, ekologičtější záchod. Který samozřejmě taky není zadarmo. Přesto i pro vás existuje řešení.

Ušetřit vám pomůže obyčejná plastová láhev naplněná pískem nebo štěrkem. V 1. řadě z ní ale odstraňte veškeré štítky a etikety. Mohly by se následně ve vodě odlepit a ucpat nádržku. Nasypte do ní vybraný materiál, který můžete kvůli větší váze doplnit vodou.

PET láhev naplněná pouze vodou se ale nedoporučuje. Mohla by se v nádrži pohybovat a zablokovat mechanismus, který je za splachování zodpovědný.

Otevřete víko splachovací nádržky, lahev do ní vložte a ujistěte se, že nijak neomezuje pohyb vnitřního mechanismu. Plastová lahev je zárukou, že se její obsah nebude šířit, rozpouštět a záchod ucpávat. Z toho důvodu se nedoporučuje vycpávat nádrž například cihlou, která by se časem rozpouštět mohla začít.

Foto: Shutterstock

Roční úspora v hektolitrech

Tímto jednoduchým způsobem můžete bez jakýchkoli dalších nákladů ušetřit při každém spláchnutí minimálně 1 litr vody. Vložený předmět totiž vyplní místo, které by se jinak zalilo vodou. Pokud si to opět vynásobíte počtem spláchnutí, za měsíc to udělá pěkných pár hektolitrů.

Jak velká láhev bude pro vaši nádrž nejlepší, určitě zjistíte zkoušením.

Nesplachujte zbytečně

Dávejte také pozor, jestli nesplachujete zbytečně. Veškeré odpadky a zbytky jídel házejte do koše. Nic takového nesplachujte. Popelnice už máte stejně zaplacené, kdežto spotřebovanou vodu budete platit navíc.

Hlídejte, jestli vám nádržka zbytečně neprotéká. Taková voda končí samozřejmě bez využití v odpadu. Někdy je takový únik očividný, ale pokud si nejste jisti, postačí dát do splachovací nádrže barvivo. Objeví-li se barva v míse bez toho, že byste spláchli, je namístě zkontrolovat těsnění.

Mysleme na to, že sladká voda je vzácná komodita a že bychom s ní proto neměli zbytečně plýtvat.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Horáček
Martin Horáček
1 rok

Váš instalatér je opravdu za zenitem. Takového řemeslnika do baráku fakt nechci.