Už se to hroutí. Důležitá potravina náhle dochází, lidé si dělají velké zásoby. Je třeba koupit, dokud nebude cenově zcela nedostupná

Celosvětový trh s potravinami je zničehonic pod velkým náporem. Už to není pouze pšenice, u které je situace značně nejistá, ale přidávají se další základní potraviny, s jejichž dodávkami jsou nemalé problémy. Jak se ukazuje, za vše může nebývale špatná úroda, která dopadla na sklizeň řady klíčových surovin.

Množí se zákazy

Aktuálně se řeší problém s nedostatkem olivového oleje. Jeden z jeho hlavních exportérů, kterým je Turecko, totiž zakázal jeho vývoz. Důvodem je stoupající cena v této zemi, které se tamní úřady rozhodly bránit tím, že exportéři nebudou moci olej vyvážet, a tak zbude více v tamních obchodech. Tím se ovšem potíže přenesou pouze dále.

Jak informoval deník Hurriyet, za vším stojí opět neúroda, a to i v důsledku velkých požárů. Olivy a z nich vyprodukovaný olej přitom zdražují úplně všude. Původně měl přitom zákaz vývozu trvat pouze do konce října, ovšem nedávno byl prodloužen na neurčito. To nevěští vůbec nic dobrého. K zákazu exportu se navíc přidalo také Maroko, jak uvedl server Olive Oil Times.

Vysokých cen jste si možná všimli už i v obchodech. Řada zákazníků to řeší tak, že se poohlíží po levnějších značkách a méně kvalitním olivovém oleji, jelikož například extra panenský už je pro mnoho domácností jednoduše nedostupný.

Foto: Shutterstock

Problémy s mnoha potravinami

Bohužel, v České republice se k tomu přidává ještě bezohlednost obchodních řetězců, které se z problému snaží vymačkat něco pro sebe. Nedávno například jeden ze zákazníků upozornil na skutečnost, že Kaufland prodával velmi nekvalitní olivový olej za 150 Kč, a to ještě po padesátiprocentní slevě. Původně stál rovnou tři stovky, což bylo v tomto případě nehorázné. Šlo totiž o olej z pokrutin, který je v cizině k mání doslova za pár korun.

Server Relief Web každopádně upozorňuje na rizika možné potravinové krize v roce 2023. Sbíhá se nám tu totiž hned několik velmi negativních jevů. Nejde pouze o olivový olej. Již dříve zastavila export rýže Indie coby největší vývozce. Rychle potom stoupají také ceny kakaa, cukru nebo pomerančového džusu.

Není tedy divu, že si zákazníci v mnoha případech dělají zásoby, jelikož se obávají, že ceny porostou ještě výše. Tam už by si řadu produktů nemuseli být schopni dovolit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marie
Marie
1 rok

Mělo by se začít přemýšlet o zákazu vašich příspěvků kvůli šíření poplašných zpráv.Jsou to většinou hlouposti co vyplodite ale někdo vám na to skočí.

Ivona
Ivona
1 rok

No tak ho nebudu kupovat. Stejně ho nepoužívám, takže je mi to celkem jedno.

Milada Beránková

Vás snad platí za vyvolávání paniky.Obden se vám něco hroutí,avizujete pomalu konec světa a ono se nic neděje.V obchdech tuny rýže,oliváče,pomerančového džusu šesti značek.Dejte si mokrý hadr na hlavu.

Petr
Petr
1 rok

To je záměr šířit strach