Sušička je úplně zbytečná. Instalatér poradil, jak vám prádlo vysuší i ta nejlevnější pračka

Nemáte sušičku a jste zvyklí sušit prádlo venku na vzduchu? Pak vás nepřekvapí, že s přicházejícím podzimem se doba sušení prodlužuje. Dny jsou chladnější, slunečních paprsků ubývá a častěji prší. Prádlo, které bylo v létě suché za pár hodin, může teď venku schnout i pár dnů.

Řešením může být přestěhovat sušák do domu, kde je tepleji a nehrozí ani nenadálý déšť. Občas se ale může stát, že kousek oblečení, který jste vytáhli z pračky, potřebujete opravdu akutně. Jak si v takové situaci poradit?

V zimě ždímejte více než v létě

Intenzita ždímání by měla být v zimě jiná než v létě. Měla by se lišit podle toho, jestli věšíte prádlo venku nebo v bytě. V létě, při sušení na čerstvém vzduchu, je lepší prádlo tolik neždímat. Intenzivním ždímáním se více zmačká a zbytečně si tak přiděláváte práci s jeho žehlením. Čerstvý vzduch přebytečnou vlhkost rychle vyfouká.

V zimě ale nastavte ždímání na vyšší otáčky, pokud tomu materiál oblečení nebrání. Sušíte-li totiž prádlo v bytě, mohlo by při pomalejším schnutí zatuchnout. Navíc riskujete vznik plísní na zdech a okenních rámech kvůli odpařování většího množství vody při menší frekvenci větrání.

Ždímejte s osuškou

Pokud vám tedy oblečení, které nutně potřebujete, nestíhá uschnout, vložte ho znovu do pračky. Přidejte k němu hodně savou osušku, čím větší tím lepší a spusťte program odstřeďování. Pro jistotu zavřete přívod vody, ať se nedopatřením ještě do bubnu nějaká nenapustí.

Až pračka doždímá, většina zbytkové vody z vašeho prádla se přestěhuje do osušky, která z něj přebytečnou vlhkost odsaje. Jeho sušení tak zabere o poznání kratší dobu a pomoci vám může, opět vzhledem k materiálu, i žehlička. Ve spolupráci s ní potom odpaříte a vysušíte zbylou vlhkost.

Foto: Shutterstock

I sušička potřebuje teplo

Tento postup můžete vyzkoušet samozřejmě i v případě, že vaše sušička momentálně stávkuje. V jejím případě potom platí, že byste ji neměli přetěžovat. Velká zátěž vyvíjí velký tlak na motor a to může vést k její poruše.

Čtěte také: Jednou otočte vypínačem pračky a ušetříte 50 % elektřiny. Instalatér ukázal fintu, kterou výrobci tají

Také ji, pokud je to možné, umístěte raději do suché a teplé místnosti. Sušičky totiž nasávají okolní vzduch a stojí-li ve studené garáži, musí pracovat mnohem tvrději a přitom spotřebují daleko více energie.  

Foto: Shutterstock, zdroje: Cleanipedia, Good Housekeeping         

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Horáček
Martin Horáček
1 rok

Pračka není sušička, ale to autorka jako největší šmucka neví.

Petr
Petr
1 rok

Akorát jsem se nedozvěděl jakou “maličkost ” mám do pračky přidat. Nevadí, ono to stejně fungovat nebude. Tak si vy pískové můžete vymyslet jinou hovadinu!!!!!!