Postižení sítnice (makulární degenerace) trápí především lidi nad 50 let. Je nejčastější příčinou slepoty, přičemž se zhoršuje pomalu a nenápadně. Především jde o genetické postižení očí – nezánětlivé změny na sítnici, způsobující poškození nervových buněk. Postižením sítnice trpí každý devátý člověk v České Republice.
Nerozpoznáte obličeje svých blízkých
Pokročilá fáze nemoci sítnice způsobuje neschopnost rozpoznat a vidět obličeje jiných lidí. Postižený jedinec nemůže číst či bezpečně přejít přechod. Pak jsou mírnější příznaky při menší závažnosti onemocnění – zhoršená schopnost čtení zblízka, změní se vnímání barev a může dojít k výpadku centra vidění. Nejprve je postiženo jedno oko, v několika letech druhé.
Formy onemocnění
Onemocnění sítnice má dvě formy. Tou první je suchá, častější varianta. Suchou variantou onemocnění sítnice trpí devadesát procent postižených. Sítnice je ztenčována po poměrně dlouhou dobu. Vlhká forma onemocnění je, i přes postižení pouze deseti procent lidí, velmi závažná. Takto postižení lidé téměř nebo úplně ztratí zrak. Vlhká forma postupuje mnohem rychleji díky prorůstání novotvořených cév pod sítnicí. Tyto cévy způsobují prosakování krve do sítnice a otok, později se tvoří jizva.
Brýle nepomohou
Žlutá skrvrna na sítnici je bodem nejostřejšího vidění, a ta je při onemocnění zasáhnuta. Sítnice vytváří ostrý obraz, je tam největší počet buněk citlivých na světlo. Žlutá skvrna – díky ní můžete vnímat detaily a provádět úkoly, které požadují ostré vidění. Pokud je žlutá skvrna postižena, brýle vám nepomohou.
Nepodceňujme makulární degeneraci
Krom genetiky při makulární degeneraci hrají roli civilizační vlivy, mezi které patří: kouření, ultrafialové záření, obezita, vysoký krevní tlak, nevyvážená strava. Větší sklon k makulární degeneraci mají modroocí lidé. Dalším problémem je fakt, že onemocnění sítnice mnoho lidí podceňuje. S prvními příznaky má člověk pocit, že jde jen o unavené oči. Například, když při čtení vidí rozmazaně. Postupem času se to ale začne rapidně horšit. S léčbou je to také těžké. I přes obrovské možnosti medicíny na suchou formu makulární degenerace neexistuje léčba. Je doporučeno užívat doplňky stravy s luteinem, vitamínem E, zinkem a mastnými kyselinami omega3. Naopak vlhkou formu lze účinně ovlivnit, zastavit či alespoň stabilizovat biologickou léčbou (antiVEGF injekce).