Vlhkost, která se sráží na oknech je nepříjemná na pohled, ale hlavně může způsobovat vážné problémy i ve vaší domácnosti. Existují rady, jak si s tím poradit, pojďme se na ně spolu podívat.
Vlhkost vevnitř je problém
Především ve starších domech nebo v budovách se starými dřevěnými okny se můžeme setkat s tím, že se vlhkost objevuje i zevnitř oken. Problém je to především v zimě, kdy nám těmito neutěsněnými okny uniká teplo a dokonce se přímo uvnitř domu může tvořit na oknech námraza.
V takovém případě je nutné okna zkrátka vyměnit za taková, která mají vyšší izolační schopnosti. Případně se pokusit okna alespoň odizolovat jinými způsoby – například molitanem, pěnou nebo třeba textiliemi a silnými závěsy.
Vlhké zdi
Pokud vám okny dovnitř vniká přílišná vlhkost, znamená to problém. Brzo vám totiž mohou navlhnout zdi, koberce nebo nábytek a doma se vám vytvoří plíseň.
Kromě toho, že je nevhodná a časem začne produkovat typický zápach, může mít nepříjemné dopady na zdraví celé rodiny – od vzniku alergií, zhoršení astmatu až po vyrážky a ekzémy.
Orosená okna zvenku
Okna, která se rosí zvenku, jsou problematická hlavní tím, že je přes ně špatně vidět a po vysrážené kapalině zůstávají na oknech nevzhledné skvrny. Navíc i odtud může vlhkost více pronikat dovnitř – skrz otevřená okna nebo přes okolní zdi, navíc vám bude tato vlhkost stékat na parapet a časem ho téměř jistě poškodí.
Máte-li právě s tímto problém, existuje několik variant, jak si s tím poradit. V obchodech určitě najdete speciální prostředky na okna, které by měly vlhkost odpuzovat. Když s nimi budete okna mýt, měly by vás problému alespoň částečně zbavit.
Tyto prostředky obvykle fungují na bázi lihu a glycerinu, tudíž si můžete podobný čistič na okna vyrobit i doma. Na litr lihu budete potřebovat zhruba 100 ml glycerinu.
Říká se také, že okna se méně rosí pokud je vydrhnete například zubní pastou, ale tento trik dá opravdu hodně práce s leštěním.
Foto: Shutterstock