Také máte svého finančního poradce, který se vám snažil nanutit zaručeně výhodné produkty, které jsou limitované a měli jste štěstí, že vám je vůbec nabízí? Pokud jsou vám tato a podobná slova povědomá, možná jste také naletěli, stejně jako desítky tisíc dalších Čechů, kterým teď zbyly jen oči pro pláč.
Spoření jí vymluvili
Jak se totiž ukazuje, takzvaní finanční poradci v minulých letech zneužívali jedinečného postavení, které s mnoha klienty měli. Jde tu přitom často o poradce, kteří pracovali pro velké společnosti, jako je například Swiss Life Select, partner nebo 4fin. Kromě produktů od bank a pojišťoven, což je v tomto případě standard, ale často měli bokem připraveny také další prospekty a ty tlačili ze všeho nejvíce.
Řeč není o ničem jiném než o dluhopisech nejrůznějších firem, o kterých do té doby nikdo neslyšel, ale které měly zaručeně skvělý podnikatelský záměr a nabízely jistotu vysokého výnosu. Tady je dobré říct, proč to v minulých letech tak dobře fungovalo. Úrokové sazby totiž byly na nule a lidé, kteří chtěli zhodnocovat své úspory, dostávali na spořicích účtech v podstatě nulové úroky, což se jim nelíbilo. Chtěli, aby jim jejich peníze vydělávali, což bylo pochopitelné.
A přesně v ten moment přišel takzvaný finanční poradce s nějakou tou podpultovkou. “Někdy v roce 2020 jsem chtěla zřídit spořicí účet, ale poradce mi to vymluvil. Prý je to zbytečné, protože tam stejně nedostanu žádný úrok,” říká paní Sylvie. “Představil mi dluhopis firmy Premiot Group s šestiprocentním úrokem. Prý je to naprostá jistota a nic se nemůže stát.”
Pochybné projekty
Jak už dnes ale víme, společnost Premiot Group zkrachovala a desítky tisíc držitelů jejich dluhopisů, kteří je z velké části získali přesně výše popsaným způsobem a rozhodně jim neměly být doporučovány jako bezriziková investice, nedostanou zpět pravděpodobně téměř nic.
V řadě případů jde přitom o skutečně velmi smutné příběhy, kdy někteří lidé investovali všechny své úspory, protože jim to finanční poradci doporučili nebo nerozmluvili. Nejde přitom o jedinou firmu, která takto dopadla. Takzvaných prašivých dluhopisů je mezi lidmi obrovské množství. Obvykle šlo o pochybné projekty, například automyčky, developerské projekty a další kapitálově náročné investice, které jakž takž mohly fungovat v období nízkých sazeb, pokud nešlo od začátku o podvody, ovšem rozhodně ne v době, kdy už jsou peníze drahé.
Klíčová je tu přitom role zmíněných finančních poradců. Reálně totiž o žádné poradce nejde. Jsou to maximálně prodejci finančních produktů, kteří pracují na základě provizí. Čím vyšší provize, tím více vám daný produkt budou cpát, ať už je pro vás výhodný nebo nikoliv. Často jde o nevzdělané lidi, kteří se orientují pouze na prodej. Je jim přitom úplně jedno, jak dopadne klient, hlavně, že oni vyinkasují vysokou provizi.
Foto: Shutterstock