Světloplachost je pro mnoho lidí neznámým pojmem. Mnohdy dokonce ani netuší, že tímto zdravotním problémem trpí. Je známá i pod pojmem fotofobie a dá se stručně definovat jako nesnášenlivost světla.
Víte, co je světloplachost?
Světloplachost neboli fotofobie je přecitlivělý projev na světlo, kdy má oko problém při přechodu ze tmy do světla a naopak. Pokud člověk trpí světloplachostí, má pocit oslnění i za běžných světelných podmínek a nižší hladina osvětlení, která je pro ostatní naprosto normální, mu dělá problémy.
Vnímání světla je pro člověka trpícího fotofobií velmi nepříjemné. Světlo jim připadá příliš ostré, mají pocit, jako by jeho intenzita byla daleko vyšší, nežli ve skutečnosti je. Mezi další projevy patří slzení očí, poruchy soustředění či přivírání očních víček.
Jaké jsou příčiny?
Příčinou sekundární světloplachosti je například migréna. Světloplachost může způsobit zánět duhovky či rohovky, objevuje se i u zeleného zákalu. Fotofobie může být doprovodným jevem i dalších nemocí – únavový syndrom, meningitida, zvýšená funkce štítné žlázy či nádory nervové soustavy,
Jak se léčí?
Světloplachost může být buď primární, což je stav, který bohužel nelze vyléčit, nebo sekundární. V případě sekundární fotofobie se jedná o následek jiného zdravotního problému (například migrény, zánětu spojivek atd), což je stav přechodný a po určité době sám od sebe vymizí.
Co se týče primární světloplachosti, jedinou možnou pomoc představuje nošení zatmavených brýlí, díky nimž světlo nesvítí přímo do očí a pro člověka není tak dráždivé. Pomoci může i pokrývka hlavy s kšiltem.