Vlastnictví nemovitosti bylo v České republice vždy chápáno jako velká výhoda, ne-li rovnou absolutní nutnost. Právě vlastní dům nebo byt mnohým slouží jako určité důchodové spoření, jelikož v něm mají uloženy takřka veškeré prostředky, které do něj prostřednictvím splátek hypotéky vkládají.
Musíte si připlatit
Není tedy divu, že zde byly této věci přizpůsobeny také daně. Vycházelo se z toho, že nějakých 70 až 80 % obyvatel bydlí ve svém. Napálit jim tedy vysokou daň z nemovitosti nedávalo příliš smyslu, jelikož mezi nimi byli i ti, kdo sice měli drahou nemovitost, ale s příjmy stejně jen tak tak vycházeli.
Takový je zkrátka v Česku stav. Sociologové ostatně mluví o chudých milionářích, kteří sice bydlí v majetku za miliony korun, ale těžko ho mohou zpeněžit, jelikož by si stejně museli platit jiné bydlení, na které už by ale potom třeba ani nedosáhli.
Teď nicméně přišla změna a stát po těchto lidech žádá významně vyšší částky. Daň z nemovitých věcí totiž v příštím roce vzroste takřka na dvojnásobek. Můžete namítnout, že tento růst z nízkých částech ještě nikoho příliš nevytrhne, ale zkrátka to bude znamenat třeba několik tisíc korun navíc.
Faktem ale je, že i takto nastavená daň není zase tak vysoká. Problémem je ale skutečnost, že se může dále zvyšovat. A nebude k tomu vlastně třeba nic moc měnit a schvalovat.
Navýšení podle inflace
Málo se to ví, ale novinkou v dani z nemovitosti je takzvaný inflační koeficient, který je možné na tuto daň vyhlásit na základě inflace. Již tato zvýšená daň se tak dále procentuálně navýší, a to až o 20 %, což je maximum.
Nehledě na to, že stát pravděpodobně v brzké době bude potřebovat další peníze a není vyloučeno, že si je opět vezme tímto způsobem, když se mu to jednou osvědčilo. Pravdou totiž je, že tady se placení nevyhnete, jelikož je vše velmi dobře zdokumentováno a každý za svou nemovitost raději zaplatí, než aby měl nějaké oplétačky.
Čtěte také: Češi by měli platit 25krát vyšší daň z nemovitosti, tvrdí investiční bankéř
Objevují se názory, že daň z nemovitosti by měla být v České republice několikanásobně vyšší než je dnes. Rozhodně je kam růst. V některých zemích musíte platit třeba 1 % ročně z hodnoty nemovitosti. To například u domu za 10 milionů korun dělá bratru 100 000 Kč. V takovém prostředí už si každý rozmyslí, zda dům nebo byt vlastnit.
Foto: Shutterstock
Co to zase vymysleli za kurvarnu
,lidi si postaví barák za zdaněný peníze a zas budou platit daň?nechápu to,
Tohle mi přijde až moc přehnané. Ne že bych chtěl situaci zlehčovat, ale je třeba si uvědomit že i zde existuje protitlak. Když nebudu nemovitost vlastnit, ale mít ji pronajatou, tak tu daň zaplatím nakonec jako nájemník v ceně nájemného. Tudíž zvyšování daně z nemovitosti zdraží bydlení úplně všem a to zrovna v období bytové krize bude jasná ukázka toho že zvyšovat daně zde není dobrý nápad, jelikož to zvedne další vlnu nevole.
Takže potrestat lidí za to,že se starají. Pak se nedivme,že začíná být moderní nic nedělat a být na dávkách,protože vás stát stejně o všechno obere.
Na duchod zbouram dum, zustane jen zed s elektromerem, a poridim si na zahradu veliky krasny stan, a necham si ho zateplit. Do te doby bude dum chatrat presne tak rychle, jak rychle bude vlada zvysovat dane z nemovitosti, aby to pro me vyslo sulnul. A jde to i bez bombardovani.
Pisálková, a zjistila jste si, jak k tomu, že si majitel na dům vydělal a stát mu plat zranil. Nebo dostal od rodičů jejich úspory, které byly zdaněny. Tady vláda neví, co by mohla někomu ještě víc ublížit. Kdyby raději nechali dělat vládní politiku někomu, kdo tomu rozumí. Tato vláda složená z rádoby odborníků myslí jen na sebe. Stačí se podívat na Jurečku, kluk jako proutek to byl a jak se nám vypásl. O Stanjurovi ani nemluvě. Ten by se měl jít sám udat…..-)