Teprve dnes si uvědomujeme, v jak úžasných časech jsme minulé roky žily. Všeho byl dostatek, ne-li dokonce nadbytek. Lidé jednoduše přišli do obchodu a za velmi dostupné ceny si mohli pořídit plný košík jídla. Nikoho nenapadlo, že by mohly nastat nějaké výpadky nebo třeba dramatický nárůst cen.
Nepříjemné důsledky
Ovšem přesně to teď pozorujeme. Časy se evidentně změnily a prvně se to projevilo v tom, že prakticky všechny potraviny zdražily. Kdo chodí pravidelně do obchodu, tomu se mění doslova před očima. Co ještě před pár lety stálo 30 korun, dnes pořídíte za 60 Kč. Právě v potravinách bylo zdražení bohužel nejmarkantnější.
Navíc se podle všeho začal drolit globální zásobovací systém. Kromě nejrůznějších lokálních problémů zasáhla zemědělce na mnoha místech značná neúroda, která navíc pokračuje už několikátým rokem. To potom vede k situacím, které nás zprvu příliš nezajímají, než se nás dotknou naplno.
Jednou z takových je to, že v Indii vzrostly v důsledku neúrody ceny rýže. Taková zpráva se k nám ani nedostala. Jenže potom tato země vyhlásila zákaz exportu, aby bylo dostatek této klíčové potraviny pro domácí trh a cena tu dále nestoupala.
Řada potravin zdražuje
A najednou z toho byla velká zpráva, jelikož se ukázalo, že z této země se vyváží vůbec nejvíce rýže na světě. Jak přitom informoval server CNBC, v řadě zemí to vedlo k tomu, že lidé začali rýži hromadně skupovat, jelikož velmi strmě rostla její cena. Tímto způsobem však celý problém ještě zvýraznili. Na některých místech totiž rýži vykoupili a uměle vytvořili ještě větší nedostatek.
Bohužel je to jen ukázka toho, jak by to brzy mohlo vypadat s celou řadou různých potravin. Problémy se teď vyskytují například u olivového oleje, pšenice nebo kakaa. Nedostatek se přitom obvykle neprojevuje zcela prázdnými regály obchodů, ale tím, že se vše zdraží takovým způsobem, že si to lidé mohou jen obtížně dovolit, čímž se vlastně utlumí poptávka.
Foto: Shutterstock