Důchodci v Česku vyběhli se státem. Najednou dostávají o 3 tisíce korun měsíčně víc, než by měli. Je třeba to udělat správně

Málokdo se v nejrůznějších pravidlech, předpisech a opatřeních státu dokonale vyzná. Obvykle to potom dopadne tak, že člověk na svou neznalost doplatí a nějakým neprozřetelným krokem se třeba i připraví o peníze, na které by měl mít nárok, ale stát mu je nedá, protože jednoduše udělal něco špatně.

Peníze se někdy válí na zemi

Najdou se ovšem i případy, kdy lidé dokáží na státní aparát vyzrát. Pravdou totiž je, že žádný systém není dokonalý, a když se pořádně zamyslíte, objevíte v něm poměrně velké množství děr. Často jde i o věci, které třeba zákon úplně neřeší, čehož lze využít.

Jedním z dokonalých příkladů byly například žádosti o důchod v uplynulých dvou letech. Šlo přitom o konkrétní příležitost pro dané období, kterou už nelze přesně replikovat, ovšem to neznamená, že se brzy nemůže otevřít další. Obvykle k těmto příležitostem dochází, když se systém krátkodobě mění, případně je novelizován, ale ne úplně promyšleně.

Desítky tisíc důchodců v roce 2022 využili několika příležitostí, které se jim naskytly, aby měli vyšší důchod. Často šlo o využití instrumentu předčasného důchodu, o který si přitom stačilo třeba jen zažádat. Ale i správné načasování odchodu do penze neslo velké ovoce.

Foto: Shutterstock

Jednoznačný příklad

Nejlépe se to dá vysvětlit na příkladu dvou hypotetických důchodců. Je tu tedy pan Miroslav, který už měl nárok na odchod do penze. Odpracováno měl 42 let a vyměřovací základ 40 tisíc korun. Rozhodl se, že do důchodu odejde již v roce 2022, na což měl nárok. Tehdy mu byl vyměřen důchod ve výši 20 450 korun. Jenže ten mu byl v průběhu roku ještě dvakrát valorizován, tudíž na začátku roku 2023 pobíral už 22 230 Kč.

A potom tu máme pana Michala. Ten měl shodou okolností stejné výchozí parametry jako pan Miroslav, avšak do důchodu odešel až v červenci roku 2023. Z nějakého důvodu mu byl vyměřen důchod 19 970 Kč. Rozdíl mezi těmito dvěma důchodci činí 2262 korun měsíčně. To není vůbec málo na to, že oba mají odpracováno stejně. Paradoxně na nedokonalost systému doplatil ten, kdo šel do penze až později. Mělo by to být přitom přinejmenším naopak.

V tomto případě jsme porovnávali jedince, kteří měli přibližně průměrnou penzi. Avšak kdo měl o něco vyšší vyměřovací základ, mohl si takto snadno přilepšit klidně i o tři tisíce korun nebo více.

Čtěte také: Zkušení důchodci v Česku kasírují 90 tisíc od státu na ruku. Je to pro všechny, okamžitě si o to řekněte také

Tento případ z pochopitelných důvodů již nezopakujete. Můžete si však být jisti, že se objeví další příležitosti, jak si polepšit nad rámec toho, co pro vás stát zamýšlel. Je to však potřeba bedlivě sledovat, ať už jste v důchodu nebo se tam teprve chystáte.

Foto: Shutterstock, zdroje: ČSSZ, MFČR

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
Alena
10 měsíců

Pane Vavrenko, jděte se léčit ať se toho skvělého důchodu dožijete. Že nepíšete o dvou třetinách důchodců kteří mají důchod 10 000 – 12000,- a musí mít dvě brigády aby mohli žít jako lidi. Pokud jim to zdraví dovolí. Už jste s tím vy pisálci trapní. Měli byste dělat raději něco užitečného.

František
František
10 měsíců

Milý pane. Všichni kdo toto učinili pouze využili platného zákona. Tak nechápu proč vás to rozčiluje. František

Marobarva
Marobarva
10 měsíců

No tak stačí se zamyslet nad panem Jurečkou…👎😱🤦. Nejhorší, že ve vládě už nemáme komu věřit (pětikolce).A paní Pekarová… už má tři svetry, nebo si pro jistotu radši koupila tři kožichy…..😀🥶

Ales
Ales
10 měsíců

Důchod o 3000 větší. Pisatel sepsal naprostý blábol, nebo smotal jablka a hrušky.