Mechová střecha je nádherná a přispívá k tepelné izolaci domu. To ale jen v případě, že jste propadli trendu bydlení v částečně nebo zcela zapuštěném domě nebo jste dům pokryli zelenou střechou. Jinak je mech na střeše dlouholetým a vytrvalým nepřítelem.
Mech vzdoruje dlouho
Mech se dokáže rozmnožovat rychle a stačí mu k tomu doslova milimetry. Dokáže proniknout do drobných skulinek, uchytit se a zůstává na místě po mnoho let. Na střešní krytině nepůsobí esteticky a zároveň ji může velmi poškodit. Vždy, když mech z povrchu odstraníte, objeví se po krátkém čase další. Nasáklý vodou je pro střechu zátěží, zachycuje prach a další nečistoty, narušuje materiál a nátěr krytiny. Je třeba se mechu zbavit důkladně.
Začněte mechanickým odstraněním
Prvním krokem je samotné mechanické odstranění mechové krytiny. Budete potřebovat žebřík a obyčejnou špachtli. Mech se dá odstranit poměrně snadno, žádná náročná práce to není. Následně na místa, kde byl mech, aplikujte chemický prostředek pro likvidaci mechu. Nastříkejte i okruh ve vzdálenosti 1,5 m od míst, kde jste mech odstraňovali. Postřik aplikujte vždy ve slunečném počasí bez větru.
Účinně mech odstraní jedině modrá skalice
Nejlépe na mech působí roztok skalice modré. Ta se dá běžně koupit v hobby marketech, ale mají ji i některé drogerie a zahradnictví. Skalici modrou stačí smíchat s vodou v poměru uvedeném v návodu. Roztok se na střechu aplikuje stříkací pistolí. Zabírá dokonale na mechy a lišejníky, ale je zapotřebí postřik pravidelně opakovat.
Domácí triky na odstranění mechu
Střechu můžete mechu zbavit postřikem z hašeného vápna nebo domácím postřikem. Na ten si připravte ocet a vodu. Do kyblíku vlijte osm litrů vody a půl litru octu. Tímto postřikem několikrát mech namočte než odumře. Vyzkoušet můžete také chlorový čistič nebo práškové kyslíkové bělidlo smíchané s prostředkem na nádobí.
Foto: Shutterstock