Skoro každý z nás se setkal se situací, kdy se po vyzutí začal z jeho bot linout nepříjemný odér. Logicky se to častěji stává v zimě, kdy se v uzavřených botách nohy v teplém a nevětraném prostoru více potí.
Pot sám o sobě nezapáchá, ale vlhké a nevětrané boty vytváří dokonalé prostředím pro růst bakterií a plísní. A ty pak produkují kyselý organický odpad, který páchne.
Noste kůži a bavlnu
Na vině nemusí být jen špatná hygiena. Svou roli sehrávají i ponožky nebo boty z umělých materiálů. Obuv z pravé kůže a bavlněné ponožky odstraní minimálně 50 % problémů, pokud vás tyto potíže trápí. Jsou totiž prodyšnější. Dobrou službu vám ale udělají i ponožky s vlákny odvádějícími pot.
Pohlcovač pachů z jedlé sody
Jinak ale samozřejmě existuje spousta rad a doporučení, jak se zápachu bot zbavit. Vyrobte si z jedlé sody pohlcovač pachů. Smíchejte ½ šálku jedlé sody s ½ šálkem kukuřičného škrobu, nasypte tuto směs rovnoměrně do 2 bavlněných ponožek a zavažte.
Ponožky vložte do bot a nechte je přes noc nebo ještě lépe 24 hodin působit. Každý měsíc potom směs vysypte, ponožky vyperte a začněte znovu s čerstvou směsí.
Chováte-li kočky, můžete se stejným výsledkem použít místo sody kočkolit.
Vyzkoušejte pudry s mastkem
Na trhu existují i pudry na nohy obsahující mastek, který vlhkost absorbuje. Často navíc mají i vonné a deodorační vlastnosti. Pokud si nohy ošetříte ještě před obutím, pudr vám pomůže udržet boty suché a zabrání tak růstu plísní.
Pomůže ocet nebo oleje
Bakterie můžete neutralizovat octem. Stačí ho smíchat v poměru 1 : 1 s vodou, nalít do rozprašovače a po každém nošení vnitřek bot vystříkat. Následně ale nezapomeňte nechat boty pořádně vyschnout.
Použít můžete i esenciální oleje. Ty z čajovníku, hřebíčku nebo cedrového dřeva mají protiplísňové účinky a pomáhají tak zapáchající boty deodorizovat. Opět stačí pár kapek smíchat s vodou, vnitřek bot vystříkat a nechat vyschnout.
Mýdlem proti zápachu
Jednoduchá a účinná je aplikace pevného kousku mýdla. Necháte-li ho v botách přes noc, absorbuje vlhkost, čímž zabrání růstu bakterií a boty i příjemně provoní. Použít můžete jakýkoli kousek mýdla, který v domácnosti najdete.
Sportovní boty lze prát v pračce, pokud výrobce neurčí jinak. Důležité ale je boty střídat. Nošením jednoho páru po dlouhé týdny se zápachu budete zbavovat jen těžko.
Foto: Shutterstock