Kvůli drahým energiím lidé přestali využívat sušičku na prádlo a vrátili se k obyčejným sušákům. A někteří začali jako náhražku sušičky používat radiátory. Jsou přece teplé, tak proč toho nevyužít? Není to nejlepší nápad a hned si řekneme proč.
Pozor na plísně
V zimě se mokrému prádlu venku většinou nedaří, takže pokud nemáte sušárnu, musíte si vystačit s domácím prostorem. A prádlo v bytě samozřejmě schne déle a sušáky navíc v místnostech občas překáží. Takže vás možná napadne, rozprostřít mokré oblečení na radiátory.
Jenže si každý hned neuvědomí, že si zadělává na problém. Do ovzduší se totiž nárazově dostane velké množství vlhkosti, která může vést až ke vzniku plísní. Zdravý člověk možná žádné potíže nepocítí. Děti, alergici, astmatici a starší lidé ale mohou mít problémy s dýcháním, zarudlýma očima i vyrážkou. Tyto projevy se navíc mohou dotknout i vašich domácích mazlíčků. A veterinář rozhodně není levná záležitost.
Protopíte mnohem více peněz
Také si navýšíte spotřebu energie, kterou jste právě nevyužíváním sušičky chtěli ušetřit. Teplo je totiž primárně spotřebováno k sušení prádla a ne k vytápění místnosti. Budete tedy muset topit déle, abyste doma nemrzli.
Radiátory se budou snažit v místnosti udržet teplotu, na kterou jsou nastaveny. Jsou-li ale zaskládány prádlem, budou se muset snažit mnohem více.
Pokud je prádlo na topení naskládáno ve více vrstvách, bude schnout déle. A protože se k němu během tohoto procesu nedostane vzduch, pravděpodobně zatuchne. Zatuchlinu už z něj bohužel nedostanete žádným jiným způsobem, než opětovným vypráním. Což je zbytečná další spotřeba vody a energií.
Na oblečení z jemných tkanin se mohou při styku s horkým radiátorem objevit seškvařené skvrny. Vlněné nebo hedvábné kousky si tak můžete nenávratně zničit. Látky, vystavené nadměrnému přímému teplu, budou navíc přesušené a dá vám mnohem více práce je vyžehlit.
Jak z toho ven
Prádlo důkladně i několikrát vyždímejte. Čím méně vody v oblečení zůstane, tím méně se jí odpaří do ovzduší. A tím kratší bude i doba potřebná k sušení.
Pokud perete častěji, pořiďte si vyhřívaný sušák, který má v kovových tyčích rozmístěna topná tělesa. I když k provozu samozřejmě také potřebuje elektřinu, nemá zdaleka takovou spotřebu, jako sušička.
Máte-li v koupelně vyhřívané sušáky na ručníky, rozvěste prádlo raději na ně. Na rozdíl od radiátorů jsou k sušení mokrých věcí uzpůsobeny.
Stojany na sušení prádla umístěte pokud možno co nejblíže k oknům. Případné sluneční paprsky vám i přes sklo pomohou sušení urychlit.
Foto: Shutterstock