Ještě před pár lety se při zmínce o zavedení čtyřdenního pracovního týdne lidé možná tak pousmáli s tím, že jich se to určitě týkat nebude. Vypadalo to jako hudba nějaké vzdálené budoucnosti, jenže ono už je to reálně tady. V některých zemích se totiž již práce na pouhé 4 dny v týdnu namísto dosavadních pěti zavádí. A Česká republika překvapivě patří mezi ty, které mohou být v další velké vlně.
Tak už to jede
“V našem průzkumu se společností Ipsos vycházelo, že dokonce 18 % zaměstnanců má nějaké zkušenosti se čtyřdenním pracovním týdnem. Ať už to zažili v historii anebo to zažívají momentálně, ale už si to mohli vyzkoušet,” řekl v rozhovoru pro server iRohlas.cz odborník Jan Klusoň, který se tímto tématem zabývá.
To vlastně není vůbec malé číslo. Vypadá to, že řada společností s tímto modelem už zcela vážně experimentuje nebo koketuje, byť o tom třeba nemluví úplně nahlas. Některé to však činí. Na trhu je přinejmenším několik firem, které si v minulých letech zavedly čtyřdenní pracovní týden na zkoušku a už u něj zůstaly. Jejich počet se přitom v čase zvyšuje.
Trend je zřejmě neúprosný, jelikož celých 70 % Čechů si kratší pracovní dobu skutečně přeje. “Když jsem nastupovala do své první práce, rovnou jsem oznámila, že na pětidenní pracovní týden rozhodně nepřistoupím. Byla jsem ochotna pracovat maximálně 4 dny v týdnu, ovšem za plný plat,” říká třicetiletá Marie, která pracuje v oblasti lidských zdrojů. “Ve dvou firmách na mě koukali trochu divně, ale už ve třetí jsem si s nimi plácla. Prý to tak u řady zaměstnanců mají.“
Stejně odvedené práce
Zatímco dřívější generace si chtěly z práce odnést hlavně co možná nejvyšší plat, dnešní mladí tlačí naopak na to, aby měli více volného času. A to jde se zaváděním čtyřdenního pracovního týdne ruku v ruce. Řada firem to začíná sama od sebe používat jako velký bonus pro zaměstnance.
Je přitom několik konceptů, jak to celé uchopit. Někteří lidé třeba stále pracují 40 hodin týdně, ovšem zvládnou to za čtyři dny. To znamená, že za den odpracují 10 hodin. To není nereálné. Více se však prosazuje koncept, který nelpí na tom, že pracovní týden musí mít čtyřicet hodin, ale s ubráním jednoho dne bude mít zkrátka méně.
To ovšem ještě neznamená, že lidé musí nebo by měli odvést méně práce. S tím se naopak příliš nepočítá. Na základě testování v řadě zemí se ukazuje, že zaměstnanci naopak za čtyři dny poměrně bez problémů dokáží zvládnout to, co jim trvalo původně pět dní. Klíčem je omezení prokrastinace a efektivnější pracovní nasazení.
Foto: Shutterstock
To znamena ze firma zjisti ze maji malo prace a da jim vice aby meli co delat i v patek a jednoho z peti tak muzou propustotit. Super test!