Než na zahradě něco vysadíte, musíte dezinfikovat půdu. Pak se nestačíte divit, jak to poroste

Trápí vás, že vaše zahrada v minulosti čelila různým chorobám, škůdcům a plevelům? Potom byste možná měli přemýšlet o sterilizaci půdy. V podstatě byste měli půdu sterilizovat před každou výsadbou.

Vytrhejte plevel a rozbijte hlínu

Nenechte letošní rostliny onemocnět loňskými patogeny. Nejprve odstraňte veškeré infikované rostliny včetně kořenů. Byliny i plevel, které vytrháte, ale nedávejte do kompostu. Choroby v něm mohou přežívat i několik let. A vy byste je tak mohli do půdy zase vrátit.

Poté rozbijte hlínu tak, abyste odstranili její shluky. Tímto způsobem také přiblížíte k povrchu škůdce, kteří přežívají v hloubce a živí se kořeny rostlin. Pro sluneční paprsky tak bude jednodušší je eliminovat.

Vytvořte půdě pořádnou saunu

Následně zeminu důkladně zalijte, aby se promočila alespoň do hloubky ½ metru. Díky tomu se hlína stane lepším vodičem tepla a horko se dostane hlouběji do země.  Takto ošetřenou půdu přikryjte průhlednou plastovou fólií, kterou zatížíte kameny. V chladnějším počasí můžete použít černou, protože tato barva teplo lépe drží.

Foto: Shutterstock

Nezapomeňte hnojit a dezinfikovat

Po 4 týdnech slunce půdu sterilizuje, a vy v tomto období nemusíte dělat nic jiného, než čekat. Je ale důležité si uvědomit, že tento proces zabije v půdě všechny organismy. Tedy i ty prospěšné, které rostlinám pomáhají růst. Pokud byste tedy zasadili semena do takového záhonu, nemusely by z nich rostliny vůbec vyrůst.  Proto je nutné následně přidat do půdy kompost.

Nezapomeňte dezinfikovat nádoby i zahradnické náčiní. Bakterie a plísně na nich mohou přežívat několik let. Keramické a hliněné květináče většinou stačí omýt mýdlovou vodou a opláchnout. Složitější je to s plastem, který je potřeba ošetřit bělidlem. Kovové náčiní pro změnu vydezinfikujte 70% alkoholem.

Dezinfikovat byste měli i semena určená pro výsadbu. Existují bakteriální a houbové patogeny, o jejichž přítomnosti nemusíte mít ani tušení, ale které vám následně mohou zničit celou úrodu.

Květináče nejsou výjimkou

Tento postup můžete uplatnit i pro pěstování rostlin v malém, tedy v květináči. Nechcete si kupovat sterilizovanou půdu? Potom můžete tu starší upravit vysokými teplotami v troubě, mikrovlnné troubě nebo ji prolít horkou vodou.

Chcete-li se sterilizaci vyhnout, kvůli její časové náročnosti, střídejte na zahradě pravidelně plodiny. Hlínu testujte, hnojte a příliš nenarušujte. Odstraňujte pravidelně plevel a dezinfikujte své zahradnické náčiní. Pokud ale zakládáte novou zahradu, měli byste půdu sterilizovat v každém případě.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments