Bez česneku se v kuchyni málokdo obejde. Jde o surovinu, kterou můžeme skladovat i přes zimu a užívat si jejích chuťových i zdravotních benefitů i po dlouhé studené měsíce. Skladování však musí probíhat podle jasně daných pravidel.
Důležité je vybrat kvalitní kousky
Až budete vybírat česnek, který si uskladníte přes zimu, pečlivě dbejte na to, abyste sáhli jen po opravdu dobrých kouscích. Palice by měla být tvrdá, nikde se nepromačkávat. Jakmile uvidíte, že česnek někde klíčí, spotřebujte ho brzy a rozhodně ho neskladujte. Jestli česnek někde plesniví, nenechávejte ho na jednom místě s ostatními kousky, protože by se na ně plíseň rozšířila.
Česnek nepatří do lednice
Lednička není místo, kam byste česnek měli dávat. Mnohem lépe mu bude ve sklepě nebo třeba v otevřené spíži. Česneku byste měli umožnit dýchat – to znamená, neuzavírejte ho do žádných skleněných či kovových nádob. Naopak ho můžete uklidit třeba do papírového sáčku, nechat ho na novinách v nějaké otevřené krabici nebo ho, jako se to často dělalo dříve, skladovat v pytlovině.
Místo, na kterém budete česnek uchovávat, musí být suché a mělo by být převážně temné.
Česnek skladujte v celých palicích
Jakmile z paličky vytáhnete pár stroužků, začne se její životnost zkracovat. Měli byste ji tedy poté spotřebovat co nejdříve.
Někdo si rád rovnou oloupe všechny stroužky a používá je postupně. Je to samozřejmě možné, ale měli byste je využít zhruba v horizontu týdne až čtrnácti dnů. Myslete na to, že pokud nechcete, aby oloupaný česnek ztratil svou sílu, měli byste ho uzavřít do vzduchotěsné nádoby či sáčku nebo ho třeba naložit do oleje.
Obecně je ale lepší česnek loupat až v okamžiku, kdy se ho chystáte použít.
Užitečný nejen v gastronomii
Česnek má široké spektrum využití v gastronomii, nicméně přináší lidskému organismu i zdravotní benefity. Má silné antibakteriální účinky a jistě vám pomůže například při počínajícím nachlazení.
Foto: Shutterstock