Pokud máte okno úplně vysypané, nezbyde vám nic jiného než zavolat sklenáře nebo okno vyměnit. Jestli vás však trápí jen prasklinka, nemusíte s výměnou okenní tabule spěchat. Problém dočasně vyřešíte i sami s použitím základních věcí, které máte doma.
Izolepa
Vezměte si na pomoc pevnou, širokou lepicí pásku a prasklou část pořádně přelepte. Dosáhnete tak dvou věcí. Jednak prasklinu zapečetíte, nebude k ní mít přístup vzduch, tím pádem se nebude trhlina rozpínat, jednak zmenšíte napětí ve skle.
Lak na nehty
Prasklé místo důkladně očistěte, prasklinu oblepte malířskou páskou a potom na trhlinu naneste hodně, hodně, hodně průhledného laku na nehty. Možná, že postup budete muset opakovat několikrát, ale výsledek stojí za to.
Vteřinové lepidlo
Co nezachrání „sekuňdák“, nezachrání už nic. Díky jeho neskutečné síle dokáže vteřinové lepidlo bez problémů utěsnit prasklinu a zabránit jejímu zvětšení. Výhodou je jeho průhlednost, takže vaše rozbité okno bude působit skoro jako nové. Jen nezapomeňte nechat lepidlo dostatečně dlouho zaschnout.
Opravná páska na sklo
Jde o speciální, průhlednou lepící pásku vyrobenou z polyethylenu, kterou utěsníte trhliny na skle. Páska dobře odolává vodě a lepidlo v ní obsažené velmi dlouho a statečně odolává stárnutí. Dají se s ní opravit také plasty a někdy dokonce i dřevo a kovy.
Jak pečovat o skla v domácnosti?
Nečekaným nehodám jako je prohození míče oknem sice nezabráníme, ale přesto můžeme našim oknům, ale také sprchovým koutkům a dalším skleněným plochám, věnovat pozornost, kterou si zaslouží. Nejlépe se vám bude sklo čistit parním čističem, který téměř všechnu nepříjemnou práci provede za vás, vy už skla jen doleštíte, ale pokud si ho nechcete pořizovat, vyberte si čisticí prostředek určený speciálně na skla/okna. Čistič si můžete také vyrobit doma. Nejčastěji se používá ocet a kyselina citronová. Hlavně si dávejte pozor, abyste skla leštili vhodnými utěrkami, nikdy nepoužívejte abrazivní materiály.
Foto: Shutterstock, zdroj: lifehacker.com, barevnaskla.cz, europack.cz