Rozšiřuje se nám tu nehezký nešvar. Někteří lidé jednoduše nechtějí pracovat a činí tak skutečně systematicky. Nejde o to, že by nenašli slušné zaměstnání, ba právě naopak – na Úřadu práce jim nabízejí jedno za druhým. Jenže oni to bojkotují.
Na co se připravit
Přinejlepším se dostaví na pohovor, kde dají potenciálnímu zaměstnavateli jasně najevo, že pro něj žádné velké výkony podávat nebudou, a tak ať je raději ani nezaměstnává. Vždyť na Úřadu práce a na nejrůznějších dávkách je tak dobře.
Tito lidé mimo jiné vycházejí z toho, že ve výsledku obdrží také důchod. Mezi občany se ostatně dlouhodobě šíří názor, že kdo celý život nepracuje, dostane nakonec průměrný důchod, jelikož se jim nemá z čeho vyměřovat, a tak se vezme jednoduše průměrná hodnota. To by znamenalo, že celoživotně nepracující člověk by dnes dostal 21 tisíc korun.
Je to nespravedlivé? Určitě. Ale hlavně to není tak docela pravda. Navzdory všeobecnému přesvědčení nedostane důchod každý, kdo dosáhne důchodového věku, tedy v současné době 65 let. To je pouze jedna podmínka.
“Nárok na získání starobního důchodu vzniká splněním dvou podmínek: 1. Dosažení zákonem stanoveného důchodového věku, 2. Potřebná doba důchodového pojištění (příspěvková nebo náhradní),” uvádí web Ministerstva práce a sociálních věcí jednoznačně.
Budou peníze?
Tady si řeknete, že tito lidé určitě spadají do náhradní doby důchodového pojištění. To je pravda. “Doba nezaměstnanosti, po kterou člověk je/byl
veden v evidenci ÚP ČR jako uchazeč o zaměstnání, je tzv. náhradní dobou pojištění,” informuje příslušný dokument České správy sociálního zabezpečení.
Jenže i tohle má své podmínky. Například velmi zásadní skutečnost, že se tato doba započítává maximálně tři roky, a to ještě jen v případě, že jste starší 55 let. Jinak je to pouhý jeden rok.
Ať už jsou to tři rok nebo jeden rok, moc to nejde dohromady s podmínkou účasti na důchodovém pojištění po dobu 35 let. Pokud ji nesplníte, na důchod nárok nemáte. Potom je tu ještě poslední možnost. A sice pracovat o pět let déle a splnit alespoň podmínku 15 let.
Čtěte také: Tak to prasklo. Důchodci v Česku v roce 2024 poprvé v historii přijdou o peníze. Stát jim je sebere
I to je však pro dlouhodobě nezaměstnané problém, a tak nekončí s 21 tisíci, nýbrž bez důchodu. To však nic nemění na tom, že se o ně stát postará prostřednictvím jiných dávek.
Foto: Shutterstock