Češi začali dávat do mrazáku láhev s vodou. Šetří tak velkou spoustu peněz

Pokud jste zvyklí mít mrazák i lednici plnou potravin, dobře děláte. Šetříte tak totiž spotřebu elektřiny a tím samozřejmě i svoji peněženku.

Máte-li regály poloprázdné, budete vás to paradoxně stát víc peněz. Proto zbytky jídel raději zamrazujte, stejně jako maso nebo sýry koupené v akci.

A jestli nemáte co do spotřebičů uložit, napusťte alespoň vodu do PET lahví a vyplňte prázdný prostor jimi. Stejnou službu vám ale udělá i polystyren.

Pomůže ledová voda i vzduch

Čím je totiž váš mrazák plnější, tím méně energie spotřebuje. Ledové předměty uvnitř mu pomáhají udržet nízkou teplotu. To samé se týká i ledničky.

Pokaždé, když otevřete dveře, studený vzduch zevnitř unikne a je nahrazen teplým zvenčí. Jakmile dvířka zavřete, začne se ten nový ochlazovat a spotřeba energie narůstá. Proto byste měli nejen snižovat frekvenci a délku otevírání chladničky a mrazáku, ale i vyplňovat prázdná místa vhodnými předměty. Čím plnější mrazák bude, tím méně vzduchu se do něj vejde.

PET lahve s vodou mají v teplých dnech i tu výhodu, že máte vždy po ruce studenou tekutinu. Nemusíte tak v touze po chladném nápoji nechávat dlouho odtékat kohoutkovou. Zároveň tedy šetříte i spotřebu vody. A jste-li zvyklí kupovat balenou vodu v plastu, možná zjistíte, že ji nepotřebujete a snížíte tak i množství odpadu.

Vyplňte prostor polystyrenem

Led nebo ledová voda budou chránit chlad uvnitř spotřebiče a pomohou mu uchovat stabilní teplotu. Tím se sníží i frekvence startů kompresoru a prodlouží jeho životnost.

Na druhou stranu má voda větší tepelnou kapacitu než vzduch. To znamená, že k ochlazení nebo zmrazení vody spotřebujete mnohem více energie, než k ochlazení vzduchu.

Pokud byste tedy prázdný prostor vyplnili už zmiňovaným polystyrenem, vzduch v něm se ochladí mnohem rychleji, než voda v lahvi. Šetřit energie vám proto pomůže i petka prázdná. Prostor uvnitř ní se ochladí téměř okamžitě a při otevření lednice nikam neunikne. V obou případech dosáhnete stejného efektu.

Důležité ale je spotřebiče nepřeplňovat. Ideální je 3/4 naplněnost. Pro zachování rovnoměrné teploty je totiž podstatná i správná cirkulace studeného vzduchu.

Nezvyšujte zbytečně spotřebu

A jaké jsou faktory, které nepříznivě ovlivňují spotřebu vaší chladničky? Patří mezi ně volba zbytečně nízké teploty, častá frekvence a delší otevírání dveří, umístění horkých nebo nezabalených potravin dovnitř a také vyšší okolní teplota nebo vlhkost.

Všechny tyto jevy bohužel zbytečně prodlužují dobu provozu chladicího i mrazicího systému.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments