Zkušený opravář odhalil, jak pračce prodloužit životnost o 10 let. Výrobci to tají, aby vám odešla co nejdříve

Novodobé pračky se rychle kazí. Můj děda pere v jedné pračce už přes 30 let a já abych tu svoji měnila co pět. Ano, spotřebiče sice nejsou to, co bývaly, ale za jejich zkrácenou životnost si často můžeme sami. Pokud budeme o pračku pečovat, jak se sluší a patří, odvděčí se nám pár lety navíc.

Věnujte pozornost filtru pračky

Právě filtr pračky je neprávem opomíjený. Když na jeho údržbu a čištění zapomeneme, můžeme pračku úplně odvařit. Pokud naopak párkrát do roka věnujeme chvíli času jeho vyčištění, pračka bude prát stále jako nová. Jak na to?

Pračku nejprve vypojíme ze zásuvky. Otevřeme malá dvířka, ta většinou najdeme v pravé spodní části pračky. Pračku v těchto místech vypodložíme ručníkem, může vytéct trochu vody. Odšroubujeme kryt čerpadla a filtr důkladně vyčistíme. Otřeme do sucha a vše vrátíme na původní místo. Často se budete divit, jaké poklady vylovíte.

A co vodní kámen?

Při každém praní se na topném tělese pračky usazuje vodní kámen. Pokud tento problém neřešíme, mohou nahromaděné nečistoty pračku závažně poškodit, zvláště pokud máme doma tvrdou vodu. Odstraňování vodního kamene může znít složitě, ale nic jednoduššího ve skutečnosti neexistuje. Úplně postačí, když jednou za měsíc pračku nastavíme na co nejdelší cyklus s co nejvyšší teplotou a do dávkovače nalijeme 100 g kyseliny citronové a 200 ml 10 % octa spolu s pracím prostředkem. Pračku pustíme naprázdno.  Kyselina citronová s octem nejen odstraňuje vodní kámen, ale také pračku celkově čistí a neutralizuje všechny pachy.

Co dělat, aby pračka vydržela co nejdéle

  • Po každém praní necháme pračku vyvětrat. Neodpařená voda je totiž zodpovědná jak za zápach v pračce, tak za množící se bakterie.
  • Čistíme zásobník na prací prostředky. Jednou za týden nebo jednou za měsíc, podle toho, jak často pereme, zásobník vytáhneme ven a ve vaně ho pěkně důkladně umyjeme a opláchneme.
  • Otíráme gumové těsnění. Právě do žlábku v těsnění se zachytí všechno možné. Vlasy, chlupy, cucky kapesníku… Proto gumové těsnění pravidelně kontrolujeme a otíráme vlhkým hadrem.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments