Tohle je skutečně případ, který hýbe celou Českou republikou. Poměrně snadno se totiž můžete stát velkými boháči. Důvodem je souběh hned několika faktorů, které se zde kombinují. V první řadě je to vášeň mnoha Čechů, kteří rádi sbírají všechno možné a jedním z největších předmětů zájmu jsou mince.
To je ale situace
A pochopitelně nebudete sbírat obyčejné mince, které má každý. Sběratelé touží po něčem zvláštním. Po něčem, čeho je málo. Ať už z historických důvodů, jelikož se toho tolik nedochovalo nebo třeba proto, že někdo udělal chybu a vytvořil běžný produkt s odlišným poznávacím znamením.
Přesně to se podle všeho stalo v České republice, když se razila další várka dvacetikorun. Ačkoliv je celý proces velmi dobře hlídaný a podchycený, aby k chybám nemohlo dojít, nakonec hraje roli lidský faktor a čas od času se zkrátka urodí.
Ukázalo se, že určitá část dvacetikorun může být chybně vyražena. A to poté, co se v jedné aukci objevila už druhá taková mince. Loni se jedna taková vydražila za 140 tisíc korun a letos potom za 480 tisíc korun.
Jak v druhém případě uvedl aukční dům Kendro Numismatika, není třeba v tom hledat žádnou vědu. Daná dvacetikoruna byla prý zachycena z běžného oběhu. Prostě tak, že vám ji vrátí třeba pokladní v obchodě. A vy si všimnete toho, že je zvláštní. Potom už stačí jen vyrazit do nějaké té numismatiky a tam si nechat poradit.
Poznáte ji snadno
Pakliže jde skutečně o vzácný kousek, řeší se nejprve jeho pravost. Vydražené mince měly certifikát společnosti NGC a byly tedy označeny za pravé. Chyba je v tomto případě výhodou, ovšem pochopitelně se může někdo pokusit takové mince i falšovat, když mohou mít tak vysokou hodnotu.
A co že je vlastně na těch dvacetikorunách tak zvláštního? Podle čeho je poznat? Nebojte, nejde o žádný malý detail, kterého by si všiml jen expert. Naopak, u chybně vyražené dvacetikoruny je stejný revers i avers, což znamená zadní a přední strana.
Čtěte také: Kdo má zahradu, obdrží letos 100 tisíc korun od státu. Češi to vůbec netuší a peníze jim zbytečně propadnou
Pro numismatiky zůstává každopádně záhadou, jak takové mince mohly vůbec mincovnu opustit. Zjevně selhaly všechny kontrolní mechanismy, včetně toho výstupního. A to je vcelku průšvih, byť pro někoho to také může být cesta k pěknému půlmilionu korun.
Foto: Shutterstock