Krájení na prkénku sice není žádná věda, ale pokud známe nějaké ty praktické tipy a triky, hned jde všechno líp.
Tipy při krájení na prkénku
- Prkénko vypodložte mokrou utěrkou nebo silikonovým plátem. Pak vám nebude při krájení jezdit po lince. Bude se vám lépe pracovat a snižujete riziko úrazu.
- Na stranu prkénka (tu, která je nejblíže okraji linky) přilepte izolepou větší igelitový sáček. Pak můžete zbytky z krájení snadno smést do sáčku, aniž byste museli manipulovat s půlkou kuchyně.
- Používáte otvor v prkénku? Ten totiž není jen na držení nebo pověšení. Tato díra slouží na to, abyste potraviny smetli do hrnce nebo mísy právě skrze ni. Protože když se snažíme jídlo z prkýnka do kastrolu nasypat po stranách, půlku toho vysypeme.
- Prkénka by měla být tři. Jedno na maso a ryby, druhé na zeleninu a ovoce a třetí na pečivo. Pokud nechcete mít padesát osm různých prkének, označte si alespoň strany jednoho prkénka. Na jedné krájejte jen pečivo, na druhé zbytek.
- Prkénko se žlábkem. Některá prkénka v sobě mají žlábek. To je z důvodu odtékání různých šťáv z potravin. Ty se pak drží ve žlabu a netečou vám na kredenc.
Péče o dřevěná prkénka
Dřevo je dřevo, to plastem nenahradíme. Nicméně pokud vlastníte prkénko dřevěné, je třeba se o něj správně starat. Klasická dřevěná prkénka jsou ve většině případů určena pouze ke krájení. My, amatérští kuchaři, toto pravidlo často porušujeme, ale tím prkénku prokazujeme medvědí službu.
Na obyčejném prkénku by se nemělo sekat, bourat, ani naklepávat maso. Neměly by se na něj pokládat horké hrnce a pánve a ani mu nesvědčí blízkost zdrojů tepla (sluneční záření, radiátor, trouba). Prkénko nemyjeme v myčce a snažíme se ho co nejrychleji osušit.
Jednou za čas pak suché prkénko z obou stran potřeme nejlépe lékařským minerálním, ale klidně jakýmkoliv jiným jedlým rostlinným olejem, a necháme do druhého dne nasáknout. Tak prkénko neztratí barvu, ani ochrannou bariéru vůči vodě.
Foto: Shutterstock