Česká republika je výjimečnou zemí v tom smyslu, že máme jeden z nejlepších sociálních systémů na celém světě. To je jednoznačně pozitivní zpráva, jelikož kdokoliv se dostane do problémů, dostane solidní pomoc a nemusí se tak propadnout na úplné dno. Celý systém je však natolik robustní, že se na něj mnozí přisáli, aniž by stáli ještě o návrat do zaměstnání.
Velká nespravedlnost
Odhadem desítky až stovky tisíc lidí pobírají sociální dávky navzdory tomu, že by klidně mohly pracovat. Jednoduše proto, že to stávající pravidla umožňují, jakkoliv se hovoří o tom, že by se to do budoucna přeci jen mělo změnit a zpřísnit.
Jak je to ale s tím, když po většinu života nepracujete a jen pobíráte nejrůznější příspěvky, a potom se odeberete do důchodu. Internetem se šíří zprávy o tom, že takoví lidé rozhodně nepřijdou zkrátka. I když nepracovali, kasírují prý průměrný důchod, který dnes činí takřka 22 tisíc korun. To by bylo nespravedlivé, že? Vždyť spousta lidí, co pracují, na takovou penzi nedosáhne.
Ovšem pozor, toto je silně zkreslené až nesmyslné tvrzení. Nepracující lidé rozhodně na žádný průměrný důchod nedostanou. Dokonce v některých případech nedostanou důchod vůbec žádný, což se velmi málo ví. Na rozdíl od nejrůznějších dávek, které stát jednoduše lidem v nouzi vyplácet musí, totiž důchod překvapivě není nic nárokového. Ba právě naopak, je třeba se aktivně účastnit pojistného systému, abyste ho pak získali.
Složitá situace
Pravidla jsou přitom poměrně přísná. Minimálně musíte pracovat 35 let a rozhodně nestačí, že dosáhnete určitého věku. Kdo nemá odpracováno, na důchod nárok nemá. Pravda, do této lhůty se počítají i takzvané vyloučené doby, kdy vás stát může takříkajíc trochu zadotovat. V rámci nezaměstnanosti však máte nárok jen na jeden rok, kdy za vás důchodové pojištění platit stát. Potom už se vám nezapočítává. Jedinou výjimkou jsou lidé starší 55 let. U nich se započítají hned tři roky.
Pokud tedy takovou dobu odpracovanou nemáte, jednoduše na žádný důchod nedosáhnete. A skutečně, každoročně se takovou zprávu dozvídají tisíce lidí, ačkoliv se o tom příliš nemluví, což je zvláštní. Mělo by jít o jednu z největších motivací, proč pracovat. Vzhledem k pětatřicetileté době je skutečně potřeba začít s prací brzy a nedávat si příliš dlouhé pauzy. Jinak by vám to také do těch 65 let, kdy můžete do penze odejít, nemuselo vystačit. Alternativou je potom pracovat podstatně déle.
Čtěte také: Výchovné pro důchodce v Česku končí. Došly peníze. Jurečka oznámil, co vás teď čeká
A co se stane s těmi, kdo důchod nedostanou? I nadále budou pokračovat v systému sociálních dávek a v žádném případě si nijak nepolepší.
Foto: Shutterstock
Jak může dostat tak velký důchod, já mám jen 14329kc.Byla jsem podnikatelka a vše jsem zdanila,Taky bych chtěla důchod 20000kc, Nelíbí se mi že důchodové dají líným lidem a nic stát neudělá Králová Jiřina
By mě zajímalo, kdo tomu článku věří. Že nemají ti celoživotní nepracující žádný důchod? Neznám žádného z těch, že by byli hubení, bez auta, bez zlatých řetězů……
Takže jim je to v podstatě jedno, pojedou jako doposud a nic se pro ně nemění. Peníze dostanou tak jako tak
Též mě štve, jak je nastavený systém podpory. Ti co nepracují se mají lépe než pracující, jelikož na dávkách dostanou tolik, že je to nenutí chodit do práce. Mají dost a nemusí ráno vstávat a nikam jezdit. Celé roky je živí pracující a pracujícím pak řeknou: není na důchody.
Já jsem odmakala skoro 43 let 12 hodinové směny, denní, noční,skoro deset let v autoprůmysl u a kvůli zničenému zdraví jsem šla do předčasného důchodu. Okradli mě a přiznali mi 16000 důchod i s výchovným na 3 děti!!!!!😭😭tak kde je ta spravedlnost!!! Hnus,co tato mizerná vláda dokáže!! Hlavně ,ze sebe neošidi!!
Pravda že ti co zneužívali tento dokonalý sociální systém mají se lepší než, kteří řádně pracovali a odváděli daně. Zjistil jsem napsané černé na bílém papíře, že ten co zneužíval celý život sociální dávky šel o dva roky dříve do důchodu má důchod tak jak já. A ten co také zneužíval celý život sociální dávky má důchod větší než já, který pracoval dva roky déle. Tak jsem podal žádost o přepočítání důchodu. Bylo mi sděleno, že ty dva roky co jsem dělal na víc a platil málo a proto mne to strhli na polovinu. Taková je realita. Kdo řádné pracoval… Číst vice »
Pouze info pro autorku článku. Nejedná se o 35 let zaměstnání, ale o 35 let placení sociálního pojištění. Je to rozdíl. To byste měla vědět…
Jak je možné, že tolik lidí roky nepracuje a cucá sociální systém?
Jak je možné, že jsou jim dávky roky vypláceny?
Kde asi bude chyba?
Nepracuješ, dostaneš takový důchod, jaký si zasloužíš, tedy podle odpracovaných let, tedy nula korun a běž se třeba pást, bez milosti.
Plně s vámi souhlasím.