Bez krájecího prkénka se jen těžko dá vařit. Nechceme si přece ostrými noži ničit naše kuchyňské linky ani stoly. A také málokdy máme jen jedno. Vyplatí se mít dřevěná na krájení pečiva, zeleniny nebo sýrů. Plastová nebo bambusová se zase víc hodí na přípravu syrového masa a ryb, protože se do nich nenasáknou žádné šťávy. Vše se krásně beze zbytku setře. Pak jsou na trhu ještě prkénka skleněná, která ale, kromě většinou pěkného designu, nabízí při krájení i nepříjemný hluk.
Otvor nejen k zavěšení
Ať už jsou naše prkénka malá nebo větší, často obsahují také kulaté nebo oválné otvory. Na první dobrou nás napadne, že slouží k zavěšení, případně tam jsou proto, aby se nám lépe držela. Třeba při mytí. To všechno je určitě také jejich výhoda, ale účel mají ještě jiný. A ne tak prvoplánově zřejmý.
Tímto otvorem totiž můžete přemístit nadrobno nakrájenou zeleninu nebo třeba uzeninu do menší misky, hrnečku nebo kastrolku. Bez obav, že byste je rozsypali kolem, což se často může stát, pokud je prkénko větší než nádoba, do které se máte trefit. Takže vám tento otvor může ušetřit práci s následným sbíráním, zametáním a vytíráním popadaných ingrediencí.
To musíte vyzkoušet
Možná vám to připadá jako vtip, ale existují i názorné ukázky, jak na to. A není nic jednoduššího, než to vyzkoušet. Možná vám tento nový způsob usnadní práci a oblíbíte si ho. A když ne, otvor v prkénku ani tak není k zahození z výše uvedených důvodů.
V přiloženém videu si můžete prohlédnout nejen netradiční využívání díry v krájecím prkénku, ale spoustu dalších vychytávek, které vám mohou práci v kuchyni usnadnit. Například, jak odstranit mastnotu z omáčky, rozpéct staré pečivo či nakrouhat hlávku zelí škrabkou na brambory.
Foto: Shutterstock