Problémy s očima trápí značnou část populace, s přibývajícím věkem postihuje takřka každého, neboť stoupá riziko zhoršeného vidění. A tak nezbývá než sáhnout po kontaktních čočkách či brýlích. Jaká varianta je lepší? Kdy a proč? Jaké jsou výhody a nevýhody obou variant?
Tak jako vše má rub i líc, platí to taktéž v tomto případě. Oba způsoby korekce zraku mají své výhody a nevýhody. Jaké to jsou?
Dioptrické brýle
Brýle jsou praktickou záležitostí v rámci manipulace, prostě je jen nasadíte a zase sundáte. Není třeba častá obměna. Předností je, že nezpůsobují vysychání či zarudnutí očí. Jsou snadné na údržbu a v neposlední řadě se jedná o velmi módní doplněk.
Mezi nevýhody náleží samozřejmě možnost ztráty či rozbití, při nošení brýlí se zhrošuje periferní vidění, přechod ze zimy do tepla způsobuje zamlžení na brýlích, pro někoho můžou být pocitově nepříjemné a vadit či překážet na nose. Nejsou ideální při sportu či větší námaze.
Kontaktní čočky
Díky kontaktním čočkám můžete měnit barvu svých očí, lze si vybrat z pestré nabídky barevných odstínů. Kontaktní čočky nezpůsobují periferní ztrátu vidění, nezamlžují se, jsou ideální při sportu, nejsou vidět.
Aplikace je o trochu složitější a vyžaduje trpělivost, rovněž údržba čoček je náročnější, neboť je třeba pravidelné čištění a náležitá dezinfekce. Nošení čoček může někdy způsobit vysušení očí.
Ideální je střídání brýlí a kontaktních čoček
Předností je, že oči a rohovky nejsou neustále kryté kontaktními čočkami, což má pozitivní vliv v rámci snížení rizika infekčního zánětu při dlouhodobém či permanentním nošení kontaktních čoček. Jedinou nevýhodou může být, že při takto častější manipulaci s čočkami je nutné správné čištění a řádná péče o ně.
Zásadní je, aby kontaktní čočky i brýle byly zvoleny tak, aby oči na danou vzdálenost viděly stejně a dobře. Osoby, které potřebují rozdílný počet dioptrií na odlišnou vzdálenost, je zcela běžné a časté použití kontaktních čoček při práci či na čtení a naopak brýle volit při řízení automobilu.
Střídání brýlí a kontaktních čoček je praktické a prospěšné pro oči. Dochází ke snížení rizika zmnožení a prorůstání cév spojivky do rohovky. Ideální je kombinace dle potřeby a příležitosti. Na doma jsou vhodné brýle, neboť jsou pohodlné. Na sportovní aktivity oceníte kontaktní čočky.
Pro koho nejsou kontaktní čočky vhodné?
Osoby, které se potýkají s alergickými obtížemi, trpí na chronické záněty očí a víček, mají suché oči, nejsou kontaktní čočky ze strany lékařů doporučovány. Dochází totiž ke zvýšenému riziku podráždění oka a možnost vzniku infekčního zánětu.