Vyrobte si fenomenální sirup z rýmovníku. Něco tak skvělého se jen tak nevidí

Nachlazení není doménou jen zimních měsíců, ale trápí nás během celého roku. Způsobují je i kolísavé jarní teploty, když je ráno zima a přes den se oteplí. Nebo stačí se v létě trošku zapotit a potom rychle zchladnout. A kašel s rýmou a bolením hlavy se dostaví obratem. Jistě existuje spousta rad a typů, jak se s nimi co nejlépe vypořádat a jednou z nich je rýmovníkový sirup. Už jste ho vyzkoušeli?

Příroda má lék skoro na všechno

Rýmovník je rostlinka, kterou se docela vyplatí pěstovat a navíc je to kytka poměrně nenáročná. Jeho hlavní výhoda spočívá ve využití aromatických lístků. Dá se z nich totiž připravit, čaj, sirup, med, masti i olej. A jak je z názvu patrné, dokáže zmírnit příznaky rýmy a nachlazení. Ale pomáhá i s ekzémy a urychluje hojení ran.

Za tepla nebo za studena?

Nejoblíbenější je ale právě sirup a ten si můžete připravit teplou i studenou cestou. Postup je jednoduchý. Na 1l vody budete potřebovat asi 45 lístků rýmovníku, 2 citrony a ¾ kg cukru. Místo citronů můžete použít i kyselinu citronovou, která je zároveň přírodní konzervační látkou.

Lístky opláchnete, pokrájíte, aby pustily šťávu, přidáte vypeckované nakrájené citrony a zalijete horkou vodou. Pak už jen necháte vše 24h louhovat. Druhý den šťávu přecedíte a pomalu zahříváte s přidáním cukru, dokud směs nezhoustne. Hotový sirup vlijete do připravených skleniček a máte hotovo.

Podobným způsobem můžete připravit i sirup z bezových květů. Hotovým sirupem můžete při zředění vodou zahánět žízeň, můžete ho přidávat do čaje místo medu nebo při nachlazení užívat 2x denně 1 polévkovou lžíci.

Sirup si ale připravíte i za studena, jen je trochu náročnější na přípravu a také náchylnější k plísním. Budete potřebovat asi 50 lístků rýmovníku a ½ kg cukru. Lístky opět pokrájejte a vložte asi 1cm vrstvu na dno zavařovací, dobře uzavíratelné sklenice. Na ně nasypte vrstvu cukru a pokračujte opět rýmovníkem, dokud sklenici nenaplníte nebo vám nedojdou lístky . Poslední vrstva by měla být cukrová, kvůli konzervaci. Prokládat vrstvy můžete i v tomto případě limetkou nebo citronem.

Sklenici nechte na slunném teplém místě louhovat 2 – 3 týdny a občas její obsah trochu upěchujte. Postupně se tak bude měnit v kašovitou hmotu a posléze v tekutý sirup. Až se rozpustí všechen cukr, obsah přeceďte a šťávu dejte do lednice, kde by měla vydržet několik měsíců.

Jak je patrné, je tento postup nepoměrně zdlouhavější, takže pokud potřebujete sirup rychle, raději si ho „uvařte“.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments