Kdo má v Česku zahradu, musí v roce 2024 splnit novou povinnost. Jinak kontrola a pokuta 500 tisíc korun na místě

Pokud je něco přítomno na seznamu přání drtivé většiny obyvatel České republiky, potom je to pravděpodobně vlastnictví nějakého toho domku se zahradou. Stále více je ale jasné, že jde o “omezené zboží”, jehož cena neustále roste. Ovšem kdo má zahrádku, řekne vám, že už by neměnil. Vždyť možnost vyjít si na vlastní kousek pozemku z domu, to je přeci k nezaplacení.

Zjistěte si, co musíte dělat

Při takových představách ale leckdy zapomeneme, že taková zahrada s sebou nese i nemalé povinnosti. V první řadě je to skutečnost, že se o ní musíte náležitě starat. Jistě, nikdo neříká, že tam musíte mít anglický trávník, krásné ovocné stromky a vyrovnané záhonky. Na druhé straně ale nelze ani nechat zahradu pustnout, jelikož to už potom nemusí být jen váš problém.

Jak tomu tak ale bývá, spousta lidí se o zahradu stará v prvních letech poté, co si ji pořídí, jenže potom už je nadšení přejde a kolikrát se jim nechce ani do základní údržby. A tam už potom začínají potenciální potíže, jelikož je ve skutečnosti vaší povinností udržovat zahradu v pořádku.

Jde například o to, že ji musíte několikrát za rok posekat. Je třeba také upravovat porost, jako jsou keře, ale také stromy, aby například nepřečuhovaly do silnice nebo do sousedních pozemků, kde by jejich majitelům mohly vadit. Kdo se tím nebude řídit, může u něj zazvonit kontrola, která shledá pochybení a na základě toho dostanete pokutu. Pravdou je, že zatím se to děje spíše jen ve skutečně vážných případech.

Je to velmi přísné

Jsou tu ale i věci, které se hlídají o poznání více. V platnosti je například zákon č. 86/2002 Sbírky o ochraně ovzduší. V tom se píše například to, že je nepřípustné pálit třeba mokrou trávu. Naopak na zahradě můžete pálit pouze suchý rostlinný materiál, dřevo či dřevěné uhlí. Pakliže to nesplníte, hrozí vám pokuta ve výši 150 tisíc korun.

Čtěte také: Pokud máte zahradu, získáváte letos 100 tisíc korun. Češi to netuší a brzy jim to všechno propadne

Ještě vyšší sankci, a to 500 tisíc korun, můžete dostat za to, že budete pálit trávu nebo jiné porosty. Tak drakonické sankce tam nejsou jen tak z plezíru, ale je to dáno opravdu neblahými zkušenostmi. Lepší je tedy tímto způsobem odrazovat než potom hasit skutečně nebezpečné požáry.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavlina
Pavlina
6 měsíců

Závidím všem,co mají zahradu.Ja ji nemám,atak občas zajdu teď už ke kamarádovi a něco si i ugrilovat

Helena
Helena
6 měsíců

Jo kontrol se papalášům zachtělo.Copak už nejsou trafiky že vymýšlí nová rádoby pracovní místa? Už to začíná být horší než za komunistů, samí práskač?

Marobarva
Marobarva
6 měsíců
Reply to  Helena

Pravda pravdoucí, už mi je z nich hodně špatně.

Zvoník
Zvoník
6 měsíců
Reply to  Marobarva

Dyť jste si ten režim zvolili odcinkáním klíčema. Tak co pyskujete?

Hastepkl
Hastepkl
6 měsíců

Až na ty pokuty které jsou přepálené a jak pro koho

Alena
Alena
6 měsíců

Pokuty jsou na místě.
Máme zahradu, vedle nás je soused, který zahradu spekulativně koupil, ostatně skupuje pozemky a nestará se o ně, zahradu má zanedbanou, trávu neseče, na stromy kašle, má tam kopu vzrostlých náletových dřevin, že by tama člověk neprošel.
Řekne mi někdo, co s takovým vlastníkem?

pepé
pepé
6 měsíců

500.000 pokutu? To je taková kravina, že větší není. V ten okamžik se stěhuju pod most s adresou na O. Ú. A podávám žádost o dávky. A pak, ať si stát na mně vezme, co uzná za vhodné. Domeček ještě předem ořepíšu na děti.
To samé na silnici. Tu 50.000 pokuta, tam 100.000 pokuta. Je vidět, že lidi, c9 to tak uzákonili jsou torálně odtržení od reality a mají prázné šišky na krcích namísto hlav.