Ceny potravin už naštěstí klesají. Přesto většina z nás ráda využije případných akcí a nakoupí maso, uzeniny nebo sýry výhodněji. Vždyť co se nezpracuje hned, dá se bez problémů zamrazit. Bohužel prostor našich spotřebičů není nekonečný. A tak se může stát, že bychom si případnou potravinu rádi koupili do zásoby, jenže už ji nemáme kam dát.
Proto je dobré vědět, že chytrým zpracováním nám některé jídlo vydrží i v lednici měsíce. Třeba máslo. Jen vědět, jak na to.
Přepouštějte jako Rettigová
Budete potřebovat jen zavařovací sklenice a troubu. Tu rozehřejte na 110 °C a následně do ní vložte plech, na který jste naskládali sklenice, naplněné kusy másla. Nejprve tedy kostky rozkrájejte na menší kousky a ty potom nacpěte do sklenic. Teplem se máslo samozřejmě rozpustí a zmenší tak svůj objem. Postupně přidávejte do sklenic další tuhé máslo, a pokračujte tak dlouho, dokud nebude sklenice plná rozpuštěného tuku.
Okraje nádob očistěte stejně důkladně, jako když připravujete marmeládu a potom je pečlivě víčkem uzavřete. Sklenice vraťte do trouby a nechte je ještě asi ¾ hodiny při stejné teplotě „zapékat“. A to je všechno. Až máslo ztuhne, můžete ho přemístit do ledničky, kde vydrží mnoho měsíců, aniž byste se museli obávat, že žlukne.
Tato metoda není žádnou novinkou, znaly ji už naše babičky a popisovala ji i známá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová. Z másla se tímto způsobem odstraní voda i ostatní příměsi. Zbude jen čistý tuk, jehož výhodou je i vyšší stupeň přepalování. Zatímco u másla je to 150-180 °C, to přepuštěné se přepaluje až při teplotách 200-250 °C. Je proto mnohem vhodnější pro pečení a smažení. Používáním přepuštěného másla se navíc snižuje i hladina cholesterolu.
Indické Ghí
Přepouštět ale můžete máslo i na sporáku v hrnci. Jen opatrně, ať ho nepřepálíte. Pokud by začalo ztrácet krásnou žlutou barvu a začalo hnědnout, je to špatně. Touto metodou se připravuje dnes známé máslo Ghí, které se v tradičním indickém lékařství považuje za elixír života.
Během zahřívání v hrnci se na povrchu másla tvoří pěna, kterou je nutné odstraňovat. Po 15 minutách máslo ze sporáku odstavte, nechte trochu vychladnout, následně přeceďte přes plátýnko a přelijte do uzavíratelných sklenic.
Až tedy objevíte v obchodě máslo v akci, rozhodně ho kupte a přepusťte. Získáte tak nejen velmi kvalitní, ale i zdravý tuk, který se navíc skoro nekazí.
Foto: Shutterstock