Rok 2024 se zapíše do dějin České republiky jako ten, kdy jsme přišli o velmi tradiční platidlo. A to takové, které se na zdejším území využívalo již od slavných dob Rakouska Uherska. Mimo jiné to velmi výrazně dokladuje ústup od papírových platidel, o kterém už se nějakou dobu mluví. Mnozí lidé totiž papírová platidla považují za zbytečná, když tu máme bezhotovostní a mnohem komfortnější transakce, natožpak když je stát potom může velmi dobře kontrolovat.
Dlouhá éra končí
Málokdo si přitom uvědomuje, že papírová platidla nejsou pouze bankovky, které stále ještě spousta z nás nosí ve svých peněženkách. Je docela možné, že ty tu s námi ještě nějakou dobu budou, ale nakonec skončí tak, jako toto platidlo, o kterém je dnes řeč.
Stalo se totiž to, že letos v České republice přestávají platit takzvané kolkové známky neboli lidově řečeno kolky. Kdo se někdy pohyboval na úřadech a něco tam vyřizoval, dobře ví, že bez kolků to obvykle nešlo. Šlo zkrátka o svého druhu měnu, která se používala k úředním pokynům. Jako takové jsou kolky i ceninami, které jsou v podstatě rovny bankovnkám.
Možná se ptáte, proč tak tradiční věc jako kolky musí nyní skončit. Důvodem jsou prý úspory. Světě div se, ale kolkové známky byly zlikvidovány v rámci konsolidačního balíčku. Celý tento systém, který spočíval v tištění, vydávání a přijímání kolků totiž stál desítky milionů korun ročně. Nešlo o velkou částku, ale pravdou je, že teď se zkrátka ušetří.
Co s nimi udělat?
Ministerstvo financí argumentuje tím, že nikdo nedojde žádné velké újmě, jelikož kolkové známky byly spíše reliktem minulosti a dají se naprosto pohodlně nahradit hotovostí, případně karetními transakcemi. Jedním z důvodů je také ochrana proti podvodníkům, kteří se na kolky často zaměřovali, jelikož neměly tolik ochranných známek a ani jejich přijímání nebylo tak kontrolováno.
Čtěte také: Kdo má zahradu, obdrží letos 100 tisíc korun od státu. Češi to vůbec netuší a peníze jim zbytečně propadnou
Česká republika byla zřejmě poslední zemí, kde kolky platily. Pakliže ale máte nějaké doma, nabízí se několik možností, co s nimi učinit. Letos je ještě můžete použít, případně vyměnit za hotovost na vybraných pobočkách České pošty. Ale co si je třeba schovat a počkat si, až vzroste jejich cena. To se může stát v horizontu dvaceti až třiceti let, kdy z vás teoreticky mohou udělat boháče.
Foto: Shutterstock
Furt vím hovno, které platidlo to je. Děláte z lidí blbce! Známkykolky. Vy znáte kykolky?
Já znám Jardu Kykolku a Frantu Kykolku. A vím, že Anna Štěpánková je uznávaná novinářka! Poslední kolky za 400 Kč jsem nechal nalepit za žádost u PČR. A protože poslední instituce, která prodávala kolky byla Česká pošta, společnost před krachem, tak se musel najít náhradní způsob úhrady úředních úkonů.
Úředních pokynů psala ta “uznávaná” redaktorka bůhví čeho 🤣
Končí důležité platidlo……..v krámu s tím nezaplatíš a máme ho jediný na světě. To nám určitě bude chybět.
7 milionů důchodců? To jako kde? V EU?Nechte už důchodce na pokoji!
Placení úředních pokynů…🤣 Ty škatulo, ldyby sis to po sobě aspoň přečetla.
Ten Tajtrlík v životě neviděl kolek. Kolkem se platilo např.při podání nějakého návrhu na soud a pod.
canc a tajtrlik ses ty sam, podelany ruZZki smradlavy hovno (bezvyznamna nicka).
uz jen proto, co pises a jak to pises.
tece ti z pindoura hnis- proto ten hnis v komentarich.
a ostatni stejne tak. co prochcanci ruZZkie?
Autor: Anna ŠtěpánkováRedaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.
Bla, bla, bla…za mě je to jitrnica, co si po sobě ani nepřečte, co odněkud zkopírovala, jako ostatní “redaktoři” tohodle webu. Ale asi dobře vykouřila Pavel63 🤣