Ceny energií už se naštěstí, od svého boomu před dvěma lety, vrátily do snesitelných výšin. Ale tato zkušenost nás naučila s nimi šetřit. Nebo spíše šetřit více, než jsme byli zvyklí. Mnoho lidí se například od sušičky vrátilo k sušákům na prádlo, když zjistili, že právě sušička je jedním z největších žroutů energií v domácnostech. Také v zimě někteří přestali svá obydlí přetápět. Další si třeba pořídili úsporné sprchové hlavice, protože čím méně vody jimi proteče, tím méně energií na její ohřev spotřebují.
V hlavní roli lednice
A kde by se ještě dala snížit spotřeba? Pojďme se podívat blíže na lednice a mrazáky. Jsou to totiž jedny z mála spotřebičů, které fungují nepřetržitě. A co možná málokdo ví, čím jsou prázdnější, tím více elektřiny spotřebují.
Plná lednice nebo mrazák totiž vychladí potraviny na požadovanou teplotu a ony jí pak pomáhají tuto teplotu udržovat. Zatímco otevřete-li poloprázdnou lednici, dostane se do ní teplý vzduch zvenčí a lednice ho musí opět vychladit. Čím je ale plnější, tím méně vzduchu se dovnitř dostane. Než mít prázdnou lednici, je mnohem ekonomičtější vyplnit prostor uvnitř PET lahvemi s vodou nebo třeba i obyčejným polystyrenem.
Žádné teplo zvenčí ani uvnitř
Do lednice proto ani nepatří nic teplého. Teplé potraviny jen zbytečně zvýší teplotu uvnitř a lednice potom musí spotřebovat více energie, aby dosáhla svého nastavení. A jak většina hospodyněk ví, teplé jídlo do lednice nepatří ani proto, že se s nastalým teplotním výkyvem hůře vyrovnává. A mnohem rychleji se pak kazí.
Ze stejných důvodů se nemají nechávat ani dlouho otevřená dvířka spotřebiče. Opět se do něj dostane teplý vzduch a zbytečně nastartovaná spotřeba, která se ho snaží ochladit, jen vysává naše peněženky.
Lednice by neměla stát vedle topení ani vedle sporáku a nejlépe ani v blízkosti oken, kde na ni může svítit slunce. Znovu je to proto, že jí nesvědčí žádné teplo v blízkosti, se kterým by se musela vyrovnávat.
Škodí prach i led
Samozřejmostí by potom měl být pořádek, který v ní udržujeme. Jsou-li všechny potraviny na svých předpokládaných místech a viditelné, ulehčí nám to jejich vyhledávání. A samozřejmě zkracuje čas, který je naše chladnička otevřená.
Otírání prachu z mřížky na zadní části lednice je zase nezbytné pro bezproblémové odvětrávání. K zaprášené mřížce se nedostane vzduch a to může způsobit zvýšení teploty v lednici a následné snížení jejího výkonu. A ten se bude snažit dohnat zvýšenou spotřebou.
Stejně důležité je ale i odstraňování námrazy uvnitř mrazáku. I silná vrstva ledu na jeho stěnách vede k vyšší spotřebě. Proto by k pravidelné péči mělo patřit i odmrazování zhruba 2x ročně. Každý takový krok, který si osvojíte, způsobí, že vaše účty za energie budou zase o něco optimističtější.
Foto: Shutterstock