Do Česka přišel prudce závadný čaj. Kdo ho vypije, ten to pořádně slízne. To snad není pravda

Situace s kvalitou potravin na tuzemském trhu se ani trochu nelepší. Ba právě naopak, zdá se, že přibývá mimořádně závadných produktů, které se musí narychlo stahovat z trhu, protože se v nich náhodně něco prokáže. Pravdou ale je, že namátkové kontroly se dělají velmi zřídkavě, a tak se nepřijde zdaleka na všechno.

Pěkná šlamastyka

Tentokrát se problém týká opravdu velkého množství domácností, jelikož daný produkt je velmi rozšířen. Nejde o nic menšího než oblíbený Heřmánkový čaj, jehož výrobcem je společnost Vitto Tea. Jde o jeden z nejrozšířenějších čajů tohoto typu a prodává se skutečně všude možně. Také cenově je atraktivní, takže po něm mnozí sahají jako po své první volbě.

Bohužel se však výrobci nepodařilo dodržet podíl kontrolovaných látek v čaji. Limity byly překročeny mnohonásobně. “Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v předmětném čaji potvrdil nadlimitní obsah pyrolizidinových alkaloidů, a to v množství 1936 mikrogramů na kilogram,” stojí v hlášení Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která upozornila, že povolené množství této látky je úplně někde jinde, a sice na 400 µg/kg.

Jde o heřmánkový čaj, jehož datum spotřeby je stanoveno do 4. srpna 2025. Je tedy velmi pravděpodobné, že ho mají lidé stále doma a že se na některých méně kontrolovaných místech může dále prodávat. Odběr vzorku byl sice uskutečněn v podnikové prodejně firmy Vitto Tea, avšak ta ho už pravděpodobně stihla rozvést do obchodů.

Jak mají být kontroly?

Mnozí zákazníci se podivují nad tím, jak je možné, že se takový produkt vůbec může dostat do prodeje. Byly by pro zavedení vstupních kontrol u každého výrobku. To však SZPI odmítá s tím, že je to prakticky neproveditelné. Výrobky se totiž kvalitativně liší šarži od šarže. Jedna může být dobrá a druhá už nikoliv. U většiny zboží se potom šarže na trhu velmi rychle střídají.

Čtěte také: To je průšvih. V Česku se do oběhu dostaly vzácné 20koruny. Kdo takovou najde, má nárok na 500 tisíc korun

Co by však na místě rozhodně mělo být, to jsou tvrdé pokuty tehdy, když se podobné selhání objeví, natožpak když se opakuje, což se bohužel stává také stále častěji. Zatím je výše sankcí taková, že se to výrobcům a obchodníkům stále vyplácí.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Toscana
Toscana
5 měsíců

Obchodníkům se vyplácí? Obchodník nemá šanci toto vůbec zjistit. Tak nedělejte z lidí blbce.