Spousta lidí se domnívá, že v České republice stále platí institut zvaný jako bankovní tajemství. Tedy že když si do banky uloží své vydělané prostředky, budou o tom vědět pouze oni, popřípadě ti, koho o tom informují. Bohužel, to už ale neplatí. Málokdo ví, jak se to stalo, ale o tuto výsadu jsme postupně přišli.
Pořádně vás prověří
Dnes jsou bohužel bankovní účty téměř věcí veřejnou. Ne snad, že by banky informace o vašich zůstatcích sdělovali na počkání každému, ovšem už nedá příliš práce toto tajemství prolomit. Jsou to ostatně samy banky, které dnes musí hlídat všechny transakce, a pokud se objeví nějaká podezřelá, tak dotyčného se všemi jeho účty nahlásí Finančnímu analytickému ústavu. A když stát potřebuje zjistit, kolik máte na účtu, může tak učinit po rozhodnutí soudu.
Ovšem teď by mělo bankovní tajemství dostat další a už povážlivě větší trhlinu. Bankovní účty totiž budou moci kontrolovat běžní zaměstnanci Úřadu práce. A to bez jakéhokoliv svolení nějaké vyšší autority. To už je možné považovat za skutečnou degradaci.
Důvodem je novela systému sociálních dávek. Nejenže by se vše mělo zjednodušit, ale také zpřísnit. Dávky budou sloučeny do jedné jediné, a kdokoliv si o ni z jakéhokoliv důvodu přijde zažádat, bude muset dát Úřadu práce také svolení k tomu, aby mu byl zkontrolován bankovní účet. A nejen jemu, ale i dalším členům domácnosti.
Není to vlastně dobré?
Na druhé straně je třeba říct, že účel tohoto opatření dává smysl. Státní příspěvky se totiž stále více zneužívají, což teď naplno vidíme u příspěvků na bydlení, a tak je zkrátka potřeba kontrolovat to, zda si o ně žádají lidé, kteří je skutečně potřebují.
Dosud si totiž o takové příspěvky může zažádat i člověk, který třeba nepracuje a má nízké příjmy, ovšem na druhé straně má z minulosti nebo z dědictví vysoké úspory na bankovním účtu. Nedává smysl, aby někomu takovému stát pomáhal. Ať úspory nejprve spotřebuje, a potom si může požádat o dávku.
Jak vidno, řeší se tu závažné věci a vybírá se ze samých špatných řešení. Odborníci se každopádně obávají, že tímto bankovní tajemství už definitivně padne a do budoucna se ustanoví, že do na účty budou moci nahlížet třeba i další úřady a kdoví kdo ještě.
Foto: Shutterstock
Těžce pohrdám tímhle vládním ksindlem
Od kdy tam bude moci úřad nahlížet?
Ták jedině spořit do polštáře