Už to vypadalo, že jsme se na nějakou dobu vymanili z velmi vysokých cen pohonných hmot, které nás trápily v minulých několika letech. Asi jen tak nezapomeneme na období, kdy litr nafty nebo benzinu stál hodně přes 40 Kč a cena navíc pořád stoupala. Objevovaly se dokonce prognózy, že bude šplhat k hranici 100 korun za litr, což se naštěstí nenaplnilo.
To je pořádná pálka
Ale co nebylo, může ještě být. Podle odborníků totiž vážně hrozí, že nové plány Evropské unie zajistí to, že litr benzinu nebo nafty bude za pár let stát kolem 75 Kč. Stát by se tak mělo již v roce 2027, kdy se počítá s tím, že se na osobní silniční dopravu začne vztahovat systém emisních povolenek. Ten už dělá pořádnou rotyku v cenách energií, ale z nějakého důvodu stále nebyl zrušen, a naopak je pořád více rozšiřován.
“V Německu již přišli se studiemi, že se bude jednat o 75 korun za litr pohonných hmot. Dojde k rozevření nůžek mezi řidiči spalovacích aut a elektromobilů,” informoval veřejnost ekonom Lukáš Kovanda, který tak nastínil, co by mohlo řidičům, ale nejen jim hrozit. Dle skeptiků se totiž může stát to, že cena povolenky na jednu tunu oxidu uhličitého bude stát 300 euro, tedy přibližně 7500 Kč.
Šlo by tak o další částku, která by pohonné hmoty zcela zbytečně prodražovala. Je třeba říct, že na každém litru už dnes polovinu částky zaplatíte za spotřební daň a DPH. Není příliš pochopitelné, proč uvalovat další faktickou daň.
Zdraží úplně všechno
Opět tu navíc hrozí, že zdaleka vše není domyšleno. Ceny pohonných hmot jsou totiž zásadním nákladem pro všechny přepravce, kteří ještě dlouho nebudou schopni přejít na elektrické kamiony, které by navíc byly obrovskou investicí. A dnes se přepravuje úplně všechno, zejména potom potraviny.
Pakliže by se fakticky zdvojnásobila cena za litr nafty nebo benzinu, znamenalo by to, že se to projeví i na cenách veškerého zboží v obchodech. To se totiž pochopitelně nevyrábí na místě. Čím delší dobu by muselo putovat, tím dražší by bylo. Nařízení jde přitom tak daleko, že postihuje dokonce i leteckou a námořní dopravu, respektive pro ně potřebné palivo.
Foto: Shutterstock
Už toho moc nezajistí šmejdi