Chronické onemocnění má mimo jiné i velký vliv na psychiku. Chronická choroba je velký zdravotní problém. Podle odborníků existuje 5 fází vyrovnání se s diagnózou. Jaké to jsou?
Těchto 5 fází zahrnuje, popření, hněv, smlouvání, smutek a smíření. Někdy některá z etap úplně chybí, nebo se naopak opakovaně vrací. Mnohdy se fáze vzájemně prolínají. S fázemi prochází nemocný i jeho okolí. Průběh vyrovnání se s realitou nemusí probíhat na obou stranách stejně. Pak často vede k napětí a neshodám.
Jak se s tím poprat
Nelze utíkat před onemocněním. Dobrá duševní kondice je základ úspěchu. Studie pacientek s rakovinou prsu prokázaly, že dobré psychické kondici se s odstupem několika let po diagnostice těšily ženy, které nerezignovaly, řekly si o pomoc okolí a aktivně se podílely na léčbě. Zásadní je neodevzdat se osudu a vždy bojovat. Neváhejte navštívit psychologa či psychiatra. Je třeba také důsledně chodit na preventivní prohlídky, pravidelně se hýbat, vyváženě stravovat, dobře spát a pravidelně odpočívat.
Vzniky, prevence a léčba chronických onemocnění
V Evropě umírají na chronická onemocnění každým rokem 4 miliony lidí a jde o 86 % všech úmrtí. Chronické nemoci jsou dlouhodobé, často neléčitelné, spojené s bolestí, utrpením a představují velkou zátěž. Mnoha chronickým onemocněním, kam patří kardiovaskulární choroby a diabetes 2. typu, lze předejít vyváženou stravou, pravidelným pohybem a zdravým životním stylem. Onemocnění, jako je roztroušená skleróza či Alzheimerova demence, lze usměrnit.
Rychlá a hektická doba
V současné době žijeme velmi rychle. Technické vymoženosti, vysoké cíle, tlak na výkon, náročná práce a málo času na relaxaci, nahrává chronickým onemocněním. Přispívá i znečištěné ovzduší, půda, pitná voda i potraviny. Prevence a detoxikace by měla být součástí životního stylu. Čelíme zdravotním potížím díky zatížením organismu, jako je stres, únava, alergie a chronická onemocnění. Trápí nás nevysvětlitelné příčiny potíží a nevíme, jak vrátit své tělo opět do rovnováhy.
Překyselení těla
Chemické přísady v potravinách a tekutinách, jedy v životním prostředí, radiační zatížení, mnoho chemických látek a těžkých kovů, nadměrné používání medikamentů při chovu zvířat, antibiotika, antikoncepce, léky na bolest, kortikoidy, chemoterapie a další zatížení, přispívají ke vzniku mnoha civilizačních chorob. Autoregulační schopnost a imunitu tyto látky brzdí. Objevují se psychické poruchy, chronická únava a závažné tělesné nemoci. Překyselení těla, které jejich vznik podporuje, lze regulovat zelenými potravinami, snížením příjmu cukrů, tuků a konzervovaných potravin či fast foodu. Vaření z čerstvých potravin i pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu jsou prevencí a podporují léčbu.