Zelený zákal, odborně glaukom, je onemocnění očí, při němž dochází k odumírání vláken zrakového nervu. Tyto nervy do mozku přenášejí informace ze sítnice o tom, co vidíme. Jejich poškození vede k trvalému poškození zraku či k jeho úplné ztrátě. Nejhorší ne zeleném zákalu je, že ho neprovází žádné viditelné příznaky jako u šedého zákalu. Proto jej nelze tak snadno rozpoznat. Přitom pokud by byl léčen včas, dalo by se poškození zraku zabránit.
Když je již pozdě
Většina pacientů nemá žádnou šanci zelený zákal rozpoznat. Poškození nervu totiž způsobuje zvýšený tlak nitrooční tekutiny. Ten ale nemůžete sami rozpoznat. Poté nastávají výpadky zraku a ztráta ostrosti zorného pole. To je už ale pozdě. Zelený zákal je opravdu velmi záludné onemocnění. I člověk s již poměrně zúženým zorným polem může mít stále dobrou ostrost zraku. To se pak změní nečekaně a velmi intenzivně. Pak hrozí absolutní ztráta zraku.
Jak zelený zákal poznat včas?
Je to jednoduché. Lidé nad čtyřicet let by měli alespoň jednou ročně chodit na oční kontrolu, zvláště pak, pokud se zelený zákal vyskytuje v rodině. Při důkladném vyšetření budou aplikovány moderní zobrazovací metody nervu. I když zelený zákal postihuje hlavně lidi nad čtyřicet let, může napadnout i děti. U nich se rozvíjí v prvním roce života. Vrozený glaukom poznáme podle šedivého zákalu v rohovce, slzením oka a jeho zvětšením. Zeleným zákalem jsou ohroženi také diabetici.
Léčba
Je nutné si pamatovat, že zelený zákal je velmi obtížné poznat a vzniklé škody jsou nevratné. Proto je doporučeno chodit každým rokem na oční vyšetření. Nemoc je důležité odhalit včas a začít léčit. Léčba začíná různými kombinacemi kapek. Pokud léčba kapkami selže, přichází na řadu laserové či chirurgické operace oka. Většinou jsou v průběhu onemocnění postiženy obě oči.